- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
За съветското минало и евразийското бъдеще – книга на доц. Дарина Григорова
25 Ноември 2015 | 16:00
/КРОСС/ „В последните 25 години се забелязва възраждане на руската държава и нейната свръхцентрализация, която е неизбежна. От друга страна обаче се открива и позабравеният руски опит от Съветския съюз и концентриране в собствените национални интереси", каза преподавателят в СУ „Св. Климент Охридски" доц. Дарина Григорова в интервю за БНР.
В книгата се разглежда междинният период, който изживя Русия от разпадането на Съветския съюз до присъединяването на Крим, обясни доц. Григорова: „Това е нейният постсъветски период. Сегашният е съвършено различен, нов. Опитах се да представя нейните търсения - на идентичност, как си представя историята, какви са беларусите, украинците и руснаците. Сега руснаците са разделени на проимперски, които отричат Съветския съюз, идеализирайки империята от последните й години, и просъветските, за които империята е минус. Някъде по средата има тънък пласт, който се опитва да запази доброто от съветската система и същевременно да не прекъсне връзката с руската империя".
Книгата на Дарина Григорова „Империя феникс - между съветското минало и евразийското бъдеще" ще бъде представена днес в Централния военен клуб, от 18 ч. от проф. д.и.н. Христина Мирчева, проф. д.и.н. Андрей Пантев и проф. д.ик.н. Нина Дюлгерова.
„Какво е постсъветска Русия - империя или национална държава, или и двете? Какво става с Нomo Sovieticus след 1991 година? Каква е геополитическата идентичност на Русия - неосъветска или неоевразийска? Има ли „честна история"? Може ли да се програмира патриотизмът? Какво е „руско" и какво „русийско" в съвременна Русия и как се съчетават с двете лица на постсъветския орел? Можем ли да разберем XXI век, без да проследим историческите извори от XIX век, когато изследваме генезиса на украинските нации - да, именно в множествено число - две империи, две украински нации", са въпросите, на които книгата на Дарина Григорова търси отговори.