- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Европа здраво го закъсва с афганистанците
16 Октомври 2015 | 19:44
/КРОСС/Имигрантите от Афганистан създават сериозен проблем за Европа. Какво да се прави с тях е била една от темите на завършилата рано днес среща на върха на европейските лидери в Брюксел.
"За сирийците е ясно - те ще бъдат преразпределени и по това няма спор. Но за афганистанските бежанци трябва да се изработят правила", заяви германският канцлер Ангела Меркел.
Афганистанците задръстват "горещите точки", чийто капацитет е ограничен и предизвикват напрежение в страните от Източна Европа, където те са концентрирани в голям брой.
Причините са, че те не подлежат на преразпределение по договорените квоти за 160 000 души и връщането на тези, които нямат право на закрила, е хаотично.
ЕС се договори да преразпредели сирийски, еритрейски и иракски бежанци от Гърция и Италия към вътрешността си, защото броят на одобрените молби за убежище от техни граждани надвишава 75% - прагът, предложен от Европейската комисия. За афганистанците обаче това не е така. Много по-малък брой от тях са преценени като нуждаещи се от международна закрила.
Получилите бежански статут сред тях не могат да бъдат презаселени или върнати и затова остават в страните, които са ги регистрирали или в транзитните лагери в "горещите точки" в Гърция и Италия. Не се изпълнява споразумението за реадмисия между ЕС и Афганистан. Кабул спорадично приема, но много малко, отхвърлени кандидати. Така афганистанците започват да задръстват "горещите точки" и да създават проблеми на приелите ги страни.
"При непрекъснато увеличаващия им се брой се нуждаем от правила, защото не е ясно можем ли на практика да ги върнем, можем ли да ги презаселим, имаме ли действащо споразумение за реадмисия", заяви германският канцлер след срещата в Брюксел.
Афганистанските граждани са втората по численост група имигранти, идващи в ЕС след сирийците. В Гърция и Словакия те дори са повече от тях, а в България, както и в Словакия, Унгария, Румъния, Белгия, Австрия и Литва - са втори.
Меркел добави, че афганистанците предизвикват особено недоволство в правителствата от Вишеградската група (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) поради високата концентрация на граждани от Афганистан.
"Дълго обсъждахме този въпрос и накрая се съгласихме, че нямаме решение, но поне за първи път го дискутирахме в дълбочина", добави канцлерът.
"Източните" страни се чувствали несправедливо третирани от западните "по причини, които все още не мога да разбера", каза още Меркел и обеща да вникне по сериозно в техните възражения, тъй като проблемът с имигрантите можел да се реши само заедно.
"Вишеградци" са недоволни, че не могат да върнат на Гърция заловените нелегални имигранти, на които е отказано европейско убежище. Причина е решение на Европейския съд от 2010 г., според което правата на търсещите закрила в Гърция се нарушават и не е препоръчително другите европейски членки да изпращат обратно хора на Атина, както изисква Дъблинското споразумение.
Споровете как да се постъпи с непрекъснато растящия брой афганистански имигранти идва на фона на вчерашните съобщения, че президентът Барак Обама е решил да спре изтеглянето на американските части от Афганистан и че НАТО подготвя нова операция срещу талибаните.