- 30 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8518
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Опит за създаване на клетка на „Ал Кайда” в лагера в Харманли
25 Септември 2014 | 08:33
/КРОСС/ 6522 души са потърсили закрила в България през 2014 година. Oт тях през август в страната са влезли 1104 души, каза председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев в интервю за ВTV.
Според него, в момента в наши центрове са около 2100 души, така че има известен капацитет за приемане на още хора.
ДАНС наблюдава 12 души, за които съществуват подозрения, че са свързани с терористични организации, посочи Чирпанлиев.
Няма бити хора от бежанците, това са спекулации и търсене на сензации, твърди шефът на агенцията. Той посочи, че в нашите центрове има наблюдатели, които могат да потвърдят, че отношението към имигрантите е добро.
При повече от 650 деца в нашите центрове, едва 34 са изявили желание да учат в България, съобщи още Чирпанлиев.
България има шанс да получи 10 млн. евро, за справяне с бежанския проблем. Вероятно средствата ще са на разположение до няколко месеца, посочи той.
Каналджиите стават все по-нагли, а охраната ни по границата с Турция - все по-безпомощна срещу бежанската вълна. Само за последните два месеца трафикантите лично са доставили няколко групи имигранти в бежанския лагер в Харманли, който е на 50 км от границата с Турция. Оказва се, че трафикът на хора стига и до столицата.
За последните два месеца каналджиите са оставили пред вратите на лагера в Харманли повече от 80 нелегални, заобикаляйки всякакъв вид гранична охрана. Групите се превеждат предимно вечер и през почивните дни. Бежанците се стоварват в началото на града.
В лагера, където вече има един неуспешен опит за създаване на клетка на „Ал Кайда", подобно струпване на непроверени хора е повече от рисково.
„Просто параноята почва да ни води и почваме да бъркаме. Екстрадирахме едно семейство, изгонено от Швейцария. Оказа се, че са членове на „Ал Кайда". Започнаха тук агитация, опитаха се да направят клетки", разказва директорът на центъра за временно настаняване в Харманли Марко Петров.
Оказва се, че това не е единственият пропуск в системата. Въпреки уверенията на ръководството, че всеки новопристигнал минава задължителни медицински прегледи, мъж със СПИН едва не умря в Харманли преди време. Причината е отказът на личните лекари от Хараманли да поемат пациенти от лагера с мотив, че са претоварени.
Няма механизъм, който да накара личен лекар да дойде и да поеме бежанците. Почти всеки ден идва линейката на Бърза помощ. В момента в лагера в Харманли живеят 1200 души. Ако темпото на настаняване се запази, до две седмици няма да има свободно место. Тогава остава отново крайният вариант - разпъване на военните палатки.