- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Пазарджишки бизнесмен е избран за купувач на „Химко”
22 Юни 2016 | 20:01
/КРОСС/ Само един кандидат е участвал в четвъртия опит за продажба на фалиралия врачански торов завод „Химко" и той е избран за купувач на активите срещу сума, малко по-голяма от обявената минимална цена от 11,7 млн. лева. Търгът се проведе във вторник в кантората на синдика на обявеното в несъстоятелност предприятие Росица Томова. Преди това кандидатът е превел задължителния задатък от 1 млн. лв., а рамките на преговорите първоначалната цена е увеличена. Съгласно предварителните условия на продажбата стъпката за подобряване на ценовото предложение бе 50 хил. лева. Предстои подписване в едноседмичен срок на предварителен договор за продажба, след което започва да тече 30-дневният срок за превеждането на парите.
По информация на в. „24 часа" купувачът е пазарджишкият бизнесмен Георги Пиримов, който е бил председател на надзорния съвет на вече фалиралата ЧЗИБанка. Той притежава и дялови участия в „Метахим инвест", „Южен индустриално енергиен парк", „Фертекс-България", „Стоманени тръби-98 и други.
Още не се знае дали ще има обжалване на процедурата. При предишната се развихри скандал с чуждестранната компания ANJ Group, която обяви, че търгът бил нагласен в полза на избрания купувач - фирмата на депутата от ДПС Делян Пеевски „НСН Инвестмънт", която обаче се отказа да финализира постигната през януари сделка за купуване на всички земи, сгради, съоръжения и оборудване за 11,7 млн. лв. без ДДС. Пеевски се отказа от торовия завод при обявяването на оттеглянето си от бизнеса в България, което активно става в последните месеци с прехвърлянето на официално притежаваните от него фирми в дубайската му офшорка „Интръст Лимитед" .
„Химко" бе затворен през 2002 г., но несъстоятелността му бе обявена десет години по-късно. Най-големите кредитори на завода са държавните доставчици на ток и газ - „Националната електрическа компания" и „Булгаргаз", които имат да си прибират над 80 млн. лв., но очевидно ще изгорят с по-голямата част от вземанията си.
В началото на 2014 г. тогавашният премиер Пламен Орешарски обяви план за реиндустриализация на страната, в който беше включен и рестартът на „Химко". Предвиждаше се държавата да купи фалиралия завод, да го вдигне на крак, а след това да го продаде на частен инвеститор.
Двата проведени търга през пролетта на 2014 г., на които „Химко" бе предложен срещу 28,6 млн. лв. и 22,8 млн. лв., се оказаха неуспешни.
Така при третия опит цената бе двойно по-ниска - 11,7 млн. лв., и ако сегашният търг приключи успешно, цената ще е малко над тази.