• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Болестта на пушачите до 2025 г. на трето място по смъртност

Болестта на пушачите до 2025 г. на трето място по смъртност

/КРОСС/До 2025 г. т. нар. "болест на пушачите" - Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), ще заеме трето място по смъртност след инфарктите и инсултите. Това обяви Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергии и Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

По време на пресконференция в БТА бе обявен стартът на Националната информационна кампания "Дишам свободно". Инициативата има за цел да повиши информираността на обществото за хроничните белодробни заболявания.

В групата, която включва хроничните белодробни заболявания, са ХОББ, астмата и алергичният ринит. За съжаление, ХОББ не е достатъчно разпозната от обществото, посочи Хаджиангелова. По думите й, това е заболяване, което ще мине на трето място по смъртност след инфарктите и инсултите до 2025 година.

Запитана за броя на болните у нас, тя подчерта, че в България не можем да говорим за конкретна статистика по отношение на ХОББ и други хронични заболявания, но световната статистика сочи, че са около 10-15%.

Основните рискови фактори са тютюнопушенето и замърсяването на въздуха.

Хаджиангелова обясни, че са си поставили за цел на кампанията да осигурят безплатно лечение на хората с ХОББ - най-вече свързано с лекарствата. По думите й, на този етап има доплащане на медикаментите. Има проблем и с достъпа до лечение на тежките форми астма. В момента това е скъпоструващо лечение и се налага хората да пътуват до Западна България, където има две специализирани комисии. В София и в Плевен са двете комисии за цялата страна.

"Хората са принудени да си платят пътуването и нощувката", изтъкна Диана Хаджиангелова. Проблем има и с домашното кислородолечение. България била единствената държава, в която не са поети апаратите за дишане, които подпомагат тежките форми на ХОББ. 2000 лв. струва такъв апарат, което е непосилно. Болните са с тежка инвалидизация. 270 лв. е доходът на 60% от тези хора.

През 2014 г. била разписана национална програма със Здравното министерство, която имала за цел ранна профилактика на заболяванията и контрол на ХОББ, астмата и алергичния ринит. До този момент тази програма не е реализирана, заключи Диана Хаджиангелова.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.