- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
"Здраве без лекарства": Холерата идва от Сирия
09 Ноември 2015 | 17:30
/КРОСС/Епидемията тръгна от Ирак и обхваща лагерите за бежанци
В Близкия изток върлува холера, която бежанците оттам носят към Европа.
В Ирак епидемията избухна през септември и вече има 2055 потвърдени случая, а умрелите са 9. На 1 ноември там започна масова имунизация. На 26 октомври Световната здравна организация съобщи за смъртта на 5-годишно момче, заразено от холера в сирийския град Алепо.
"Тук избухва епидемия, заразата много бързо се разнася и създава международна, даже глобална заплаха", заяви пред в. "Индипендънт" д-р Ахмед Таракджи, шеф на Сирийско-американското медицинско дружество. То е най-голямата все още действаща хуманитарна организация в Сирия.
"Болниците са разрушени, не пристигат никакви помощи от чужбина и ние сме парализирани. Холерата се предава много лесно, тя исторически поразява онези, които нямат покрив. Бежанците ще я занесат в Европа. Огромен брой хора ще се разболеят", добави той.
Регистрираните бежанци от Сирия вече са над 4 милиона. Още 8 милиона сирийци са напуснали домовете си, но още не са минали границата.
"Никой не знае колко са заразените, тъй като 80% от тях нямат никакви симптоми", обясни д-р Таракджи.
Болестта се причинява от замърсена вода, а в районите извън правителствения контрол в Сирия питейната вода не се пречиства.
Според Доминик Лепро, която отговаря в СЗО за борбата с холерата, "заразата вече е обхванала бежанските лагери".
"Ваксинацията сега е невъзможна за разлика от края на 2013 г., когато здравната мрежа още съществуваше и се справихме с появилия се детски паралич - каза д-р Таракджи. - Холерата е лечима и може да се избегне. Но тук хората
са лишени от основното си човешко право
да бъдат лекувани."
В Европа болестта е заличена и вече не може да създаде апокалиптични заплахи като в миналото. Но на други континенти често избухват епидемии. Ежегодно се регистрират между 1,3 и 4,3 милиона заболели, а смъртните случаи са средно 142 000.
Болестта поразява стомаха и червата и се причинява от микроб - холерен вибробактерий. Той живее във фекалиите, водата и храната. Човекът е единственият му гостоприемник. Симптомите са висока температура, повръщане, мускулни спазми и водниста диария, но ги проявяват едва 20-25% от заразените.
Болестта е опасна, защото е силно заразна. Бактерията живее във фекалиите на заразените до 14 дни и от тях прескача отново в околната среда.
Бързата диагноза и лечението водят до пълно излекуване, като смъртните случаи са под 1%. Ако обаче не се лекува, холерата убива 50% от болните и най-вече децата. Но дори здрав възрастен човек рухва само няколко часа след първите й симптоми.
Епидемии от холера избухват при замърсена питейна вода и лоша хигиена. Болестта е постоянен спътник на войните и поразява предимно бегълците от зоните на бойни действия. Последните й жертви бяха в Сомалия, Хаити и Конго, като само в Хаити умряха над 5000 души.
Макар и изкоренена отдавна в Европа, холерата е залегнала дълбоко в културната памет на европейците. Някои политици използват това, за да наплашат хората и
да раздухат ксенофобска истерия
срещу прииждащите от Близкия изток бежанци.
Точно с такъв похват победи на изборите в Полша на 25 октомври партията "Право и справедливост" на популиста Ярослав Качински. В една своя предизборна реч той заяви:
"Вече се появиха много опасни болести, каквито в Европа отдавна няма: холера по гръцките острови, дизентерия във Виена, различни паразити и протозои, които не са опасни за организмите на тези хора [бежанците], но които са много опасни тук за нас."
В своята ярост срещу бежанците от Сирия Качински не усеща иронията на историята. Именно бежанци от Полша след смазването на въстанието срещу руския царизъм през 1831 г. донасят холерата в Западна Европа.
При друг подобен случай от 1942 г. Сталин позволява на стотици хиляди поляци, изселени принудително в Сибир, да напуснат СССР. От тях поне 300 000 минават границата с Иран и се заселват в британските владения в Близкия изток - в Ливан, Палестина и др. Най-голямата група остава в Иран.
Днешният квартал на иранската столица Техеран се казва "Камполу", защото той е бил полски бежански лагер по онова време. В него са върлували типичните лагерни болести - тиф, холера и дизентерия.
Сега лагерите за сирийски бежанци в страните около Сирия - Ливан, Йордания и Турция, също са претъпкани и хигиената в тях е лоша, а питейната вода е замърсена. А в съседен Ирак епидемията от холера се разраства. На 27 октомври здравното министерство в Багдад съобщи, че тя е обхванала 15 от 18-те иракски провинции. СЗО вече ваксинира 249 319 души, смятани за уязвими, в 62 бежански лагера в страната.
Рискът е много голям, тъй като холерата избухна първо в свещените за шиитите градове Наджаф и Кербала. Там се стекоха десетки хиляди мюсюлмански поклонници по случай религиозния празник Ашура. При завръщането си по своите родни места много от тях ще пренесат заразата
и ще създадат глобална заплаха
от холера
Върховният комисариат на ООН за бежанците отправя чести апели към властите в държавите с бежански лагери да осигурят чиста питейна вода, добра хигиена и да следят за прояви на болестта. Самият комисариат е почти безпомощен, тъй като за 2015 г. е получил с 55% по-малко финансови средства от предвидените и не му достигат 2,4 милиарда долара. А ако холерата не бъде овладяна в лагерите и тяхната околност, разнасянето й в Европа е неминуемо.