- 01 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7973
- GBP / BGN 2.3352
- CHF / BGN 2.0780
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Петкова: Изграждането на хранилище за радиоактивни отпадъци е важно за развитието на ядрената ни енергетика
29 Август 2017 | 13:19
/КРОСС/ Изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци е важно условие за развитието на ядрената енергетика в България. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова при старта на изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци в Козлодуй, предава „Фокус".
Министърът поясни, че е планирано през 2021 г. да приключи първият етап, свързан с националното хранилище за ниско и средно активни радиоактивни отпадъци и съответно неговото въвеждане в експлоатация.
„Тук ще разчитаме на безспорната експертиза, на професионализма на консорциума, който ще изгради този проект с водещата роля на немската компания и разбира се, с участието на четири български компании, които са водещи в тази област", коментира министър Петкова.
Тя увери, че съоръжението ще отговаря на абсолютно всички изисквания от гледна точка на екология.
„Това ще бъде съоръжение, което ще бъде едно от най-модерните в Европа", заяви Теменужка Петкова.
„На първо място бих искала да благодаря за поканата и възможността да присъствам на днешното събитие, с което се слага началото на изграждането на националното хранилище за ниско и средно активни радиоактивни отпадъци. Това е проект, който води своето начало от 2005 г. по силата на поет ангажимент от нашата държава във връзка с необходимостта от изграждане на подобно хранилище. Тъй като България произвежда една много значителна част от своята електрическа енергия именно от АЕЦ „Козлодуй", за нас изграждането на това национално хранилище е изключително важно условие за по-нататъшното развитие на ядрената енергетика в България и за по-нататъшното развитие на ядрената енергетика и чрез нови мощности", коментира министърът на енергетиката.
По думите ѝ в програмата правителството един от разписаните приоритети в сектор „Енергетика" е свързан именно с безопасното управление на отработеното ядрено гориво и на ядрено активните отпадъци.