-
05 Май 2025 |
USD / BGN 1.7243
GBP / BGN 2.2921
CHF / BGN 2.0934
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Трябва ли да се намали ДДС върху храните?

22 Септември 2018 | 15:14

/КРОСС/ Изследване показа, че българинът често бърка по-дълбоко в джоба си за храна, отколкото го прави европеецът. Става дума за закупуването на едни и същи хранителни продукти. Една от причините, оказва се, е ДДС-то. Въпреки че страната ни е считана за най-бедната в Европейския съюз, данъкът върху храните е един от най-високите. България е една от едва трите държави, в които е без значение дали си купуваме кола, телевизор или вафла - ДДС-то, което плащаме е 20%.
Най-голямо облекчение за храните и лекарствата има в Малта. ДДС за тях там няма. В Полша също, но не за всички - там освободени от данък са само някои основни храни.
Данъкът, с който облагат храните си в Люксембург - една от най-богатите държавите членки на ЕС, е едва 3%. В Чехия процентите са 5, в Белгия - 6, в Германия и Испания - 7. В съседна Румъния, с която традиционно се сравняваме, процентите са 9. Доскоро толкова бяха и в Гърция, но заради кризата в момента временно са повишени.
Единствените, които нямат намалена ставка като нас, са Дания и Словакия. В Словакия обаче и така ДДС-то пак е по-ниско отколкото у нас - 19%.
"Намаляването на ставката у нас би било нормализация на данъчната система в България. Не може да плащаш 20% ДДС, когато си купуваш яхта и същия данък, когато си купуваш хляб", коментира в ефира на "Събуди се" Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".
"Всяка такава данъчна намеса изражда пазарните пропорции", каза от своя страна финансистът Емил Хърсев.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
04 Май 2025 | 17:49
Стотици колеги, приятели и почитатели изпратиха певеца от Музикалния театър Богомил Спиров04 Май 2025 | 17:35
14-годишно момче е с опасност за живота след падане от електрическа тротинетка във ВарнаПОЛИТИКА