- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Съдът върна делото за корупция в Община Шумен на прокуратурата
18 Декември 2014 | 17:00
Шумен /КРОСС/ Шуменският окръжен съд (ШОС) прекрати съдебното производство и върна за доразследване на Окръжна прокуратура делото за подкуп, по което обвиняеми са ексшефът на дирекция „Европейски проекти" в Община Шумен Данаил Данчев, бившият кметски наместник на кв. „Дивдядово" Сергей Методиев и бизнесменът Николай Христов.
Това е поредният неочакван обрат на делото. На предходното заседание съдът реши да върне процеса във фазата на съдебното разследване, въпреки че страните по делото вече бяха пледирали.
Съдът взе решението за връщане на делото за доразследване по искане на прокурора Димитър Арнаудов. В мотивите си той посочи възможността да бъдат привлечени нови обвиняеми във връзка с укриването на ДДС, за което Николай Христов също е подсъдим. Това са счетоводителката Елица Маринова и Атанас Александров, който според справка в Търговския регистър фигурира като управител на една от фирмите на Христов "Атом Енерджи".
Двамата бяха призовани като свидетели днес, но пред съда се яви само счетоводителката, а за Александров стана ясно, че е напуснал страната.
"Връщането на делото е разумен ход. Той ще повлияе положително за доизясняването му, ще се съберат и други доказателства. Възможно е обвиненията да бъдат променени. Вярвам, че процесът ще бъде доведен до справедлив край", коментира прокурорът Димитър Арнаудов.
"От подсъдим, отново ставам обвиняем. Това е подигравка с живота ми", заяви след заседанието Данаил Данчев.
Корупционният скандал гръмна през лятото на 2012 година, когато спецченгета арестуваха с 4 600 лв. бившият кметски наместник на кв. „Дивдядово" Сергей Методиев. Парите дала дъщерята на Николай Христов - Нели, като рушветът бил предназначен за Данаил Данчев като благодарност за оказаното съдействие фирмата на Христов да получи ускорени плащания за ремонта на стадион „Чавдар". Според обвинението парите се явявали втори транш, като преди това Данчев е взел 3 хил. лв. подкуп.
Сергей Методиев беше привлечен като обвиняем за посредничество при даването на подкуп, а бизнесменът Николай Христов - за даване на подкуп и данъчно престъпление.
В хода на последвалия процес прокуратурата поиска за Данаил Данчев условна присъда от 3 г. затвор, с 5-годишен изпитателен срок, и глоба от 5 хил. лв.
За Сергей Методиев държавното обвинение счете, че е най-удачно да бъде освободен от наказателна отговорност, като понесе глоба от 5 хил. лв. Предложението на Арнаудов по обвинението за укриване на ДДС бе Николай Христов да бъде осъден на 3 г. ефективно и конфискация на половината от имуществото му, а за даването на подкуп да бъде наказан с присъда от 2 г. лишаване от свобода и 3 хил. лв. глоба.
Защитниците на обвиняемите пък настояваха за оправдателни присъди, съобщава topnovini.bg.