- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Малките партии ще определят броя на депутатите на големите
24 Септември 2014 | 08:13
/КРОСС/Ако изборите бяха днес, 36.5% щеше да е подкрепата за ГЕРБ и 20.2% за БСП. ДПС - 11.9%, Реформаторски блок - 7.3%. Това показват резултатите от проучван на "Екзакта Рисърч". Изследването е проведено в периода 15-19 септември.
Според данните кампанията променя мнението на 12% от хората, които са решили да гласуват.
Изследването не отчита вота от чужбина.
"Основният извод от това изследване е, че неизвестните до деня на вота остават много повече от отговорите. Неизвестни има дори около първата и втората партия. Не се знае дали ГЕРБ ще може да обедини периферния си вот, който не е малък, както и конформисткия. В момента те са привлекли твърдото си ядро, което от евровота е трайно разширяващо се и стабилно", обясни в сутрешния блок на Нова телевизия социологът Лидия Йорданова от „Екзакта Рисърч".
"БСП пък е на стойност, която би могла да падне малко, защото в момента има една мобилизация, но има и симптоми на разочарование. Стойността от 20% към момента е реалистична. Преференцията играе роля на мобилизиращ фактор за привържениците на БСП", коментира още Йорданова.
Според нея 96% от избирателите на ДПС са категорични, че и сега ще повторят вота. 87% от избирателите на ГЕРБ също.
Лидия Йорданова е на мнение, че интрига ще има около малките партии, защото резултатите им ще бъдат пряк фактор да се определи колко депутатите ще има от големите партии и дали ГЕРБ ще имат мнозинство.
"Друг извод е, че хората виждат коректив именно в по-малките формации. Очевидно търсят някаква гаранция, че няма да се повторят предишния тип коалиции, които ни управляваха досега", поясни социологът.
"Реформаторският блок има твърд дял от доста време, така че ми се струва, че там има една вътрешна мобилизация. Това е формацията, в която преференциалният вот отново ще играе много голяма роля. Те имат най-висок дял желаещи да упражнят преференция", обясни още Лидия Йорданова.
Според нея има интерес в парламента да има формация като тази на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов.
Още сега има ясно сигнали, че ГЕРБ са готови да преговарят. Предполагам, че и малките формации ще преговарят, каквито и да са им съображенията към този момент. Защото отчаянието на българите, че политиците не могат да се разберат, би сринало къщата, коментира социологът.
Тя допълни, че от началото на кампанията с 6-7% се е повишил пунктът на хората, които искат да гласуват преференциално, защото става все по-познат механизъм. Освен това партиите правят всичко възможно да задържат своите избиратели дори на цената на такъв вот. И това личи особено при БСП, посочи Йорданова.
Преференцията може да пренареди листите, тя обаче е и опит да бъде утвърден лидерът на листата, допълни Йорданова.