- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Кирил Домусчиев: Контролът на сивата икономика е работа и на бизнеса
25 Септември 2015 | 11:17
/КРОСС/Не може само изпълнителната власт да се бори със сивата икономика, контрол трябва да правим и ние от бизнеса, заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев при откриване на дискусия от националната кампания "Бизнес на светло за по-добро бъдеще", организирана от КРИБ и КНСБ.
Домусчиев посочи, че над 30% е делът на сивата икономика в България.
Със сигурност сме на първите места в Европейския съюз по този показател. Това е една много лоша цифра, допълни той.
Важно е всеки от нас да каже какво вижда като проблеми, каза Домусчиев и разказа и за негов колега - бизнесмен, който преди години му казал, че закрива офшорки, защото данъкът в България вече е само 10 процента. Домусчиев попита "Какъв бизнесмен е този, който не може да си позволи да плаща 10% печалба? По-добре изобщо да не се занимава с бизнес".
Домусчиев заяви, че КРИБ е обединител на светлия бизнес и голям противник на сивата икономика. През годините винаги сме се борили срещу нея, заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
"Сериозните компании в България не работят с контрагенти от сивия сектор. Освен вредата за обществото, сивата икономика изкривява конкуренцията, а тя е в основата на пазарната икономика", добави той.
Шефът на КНСБ Пламен Димитров пък поиска промени в закона за обществени поръчки и до тях да не се допускат работодатели със задължения към бюджета или работниците за неплатени заплати и осигуровки. Все още средният осигурителен доход у нас е с 20% по-нисък от средната заплата, значи нещо сиво има още, каза Димитров.
Около 300 по-значими мерки са взети през последните 10 години за справяне със сивата икономика. За съжаление те нямат дълготраен ефект, посочи президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България.
"Аз съм с раздвоени чувства, когато става въпрос за данъчната ни система. Очевидно дори и ниските данъци не успяха да осветлят сивата икономика", продължи той. По думите му не може да се продължава по този начин.
"Нетърпимостта към лоялната конкуренция трябва да бъде наистина възприета, Три мерки са изключително важни. На първо място това е да бъдат минимизирани сивите потоци. Втората мярка е да предложим един нов проект, който да подпомогне 100-те най-големи национални компания да разпространят своите най-добри практики. Третото ни предложение е където няма договаряне на заплатите, това да се случи", коментира Пламен Димитров.