-
02 Апр 2025 |
USD / BGN 1.8130
GBP / BGN 2.3377
CHF / BGN 2.0544
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
БТПП: Да не се допуска увеличение на минималния осигурителен доход без преговори

21 Септември 2011 | 11:26

София /КРОСС/ Приключи и предпоследното заседание на Работната група към Министерството на труда и социалната политика по договарянето на минималния осигурителен доход по икономически дейности за 2012 г. Позицията на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е да се уважат договореностите от 2010г. за осигурителните прагове за 2011 г.
Палатата настоява да не се допуска автоматично разпростиране (увеличение на минималния осигурителен доход), а където няма договореност, да се запазят сегашните нива или да се премине към намаление, ако експерти на МТСП установят, че има спад в резултатите на съответен икономически сектор.Това е пътят за осигуряване на устойчиво развитие на българската икономика.
От 80 икономически дейности (Съгласно промените в НКИД вече са 80), има сключени споразумения между работодателски и синдикални организации за 32 икономически дейности. За 48 дейности няма споразумения, т.е. настоява се за запазване на осигурителните прагове от 2011г.
Споразумения няма по две причини - или няма синдикален партньор, или работодатели и синдикати са на коренно различни мнения, но и в двата случая промяна, особено към автоматично увеличение, както се направи през миналата година ще прати още фирми в сивия сектор, а работници в списъка на безработните.
От постигнатите споразумения средният индекс на нарастване на осигурителните прагове е 7.2. Най-висок ръст има при Националния браншови пчеларски съюз 20.3%. Ръст от 14.4% е приет при хотелиерите, 11.4% при растениевъдство, животновъдство и лов, 10.0% при търговията с автомобили.
На заседанието представители на работодателите (КРИБ, БСК, Индустриалния капитал), поставиха въпроса дали този пчеларски съюз има правомощия да договаря такъв ръст за цялата икономическа дейност и за всички занимаващи се с пчеларство. Споразумението е подписано от г-н Пламен Иванов, от НБПС, и КНСБ.
На 27 септември предстои последното заседание, на което ще направи пореден опит да бъде убеден Министъра, да не налага административно увеличение на осигурителните прагове със 7.2%, а с това и стимули за увеличаване на сивия сектор или безработицата. Икономическите дейности, в които няма и не може да има споразумение, са над половината.