-
14 Март 2025 |
USD / BGN 1.7962
GBP / BGN 2.3233
CHF / BGN 2.0287
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
"Вечер", РМакедония: Ердоган разгневи гръцката опозиция

04 Октомври 2011 | 07:49

Анкара, Турция /КРОСС/ Турският премиер не е единственият, който усети върху себе си гръцкия национализъм, пише в днешния си брой македонския вестник "Вечер". Дори германският канцлер Ангела Меркел успя да разгневи гръцкия печат, когато в интервю за Хърватската телевизия нарече Македония с конституционното й име, а не БЮРМ.
"Турският премиер Реджеп Тайп Ердоган видя Македония в НАТО преди Турция и ни подкрепи в усилията за запазване на името и идентичността. Но заради възгледите му, гръцките политици го поставиха на подсъдимата скамейка. Гръцката опозиционна партия "Нея демократия" побърза да го обвини за дестабилизиране на отношенията, сътрудничеството и мира на Балканите и Югоизточна Европа, след неговото изявление, с което той подкрепи позицията на Македония в спора с името", пишат гръцките медии, цитирани от "Вечер".
Според тях с критиките отправени по адрес на Атина турският премиер само демонстрира общата теза на неговата страна към Международната законодателство. За гръцкият "Репортер" е спорна изявлението на Ердоган, че Гърция греши, когато иска от Македония да промени своето конституционно име, за да влезе в НАТО. Опозиционната "Нея демократия" и Панос Панайотопулос, който отговаря за външната политика на партията, експресно отвърна, че гръцките искания във връзка със спора за името напълно съответстват и на Международното право и това е една историческа истина", пише в днешното издание на вестник "Вечер".
/НИ/