-
14 Март 2025 |
USD / BGN 1.8059
GBP / BGN 2.3345
CHF / BGN 2.0418
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Анализ: Децата ядат повече плодове и зеленчуци и по-малко сандвичи и чипс

19 Декември 2011 | 11:00

София /КРОСС/ Програмата „Училищен плод” през първата година е обхванала 58% от детските градини и 42% от училищата, или общо 2000 учебни заведения. Това показва мнението на социолозите от агенция „Alpha Research” и е резултат от специалното изследване „Оценка на прилагането и ефективността на схема „Училищен плод”. Оценката е за изминалата година и на базата на 8300 проведени интервюта с деца и родители. Програмата е успешна, защото не трябва да преодолява сериозна съпротива – децата обичат плодове и зеленчуци. Друга предпоставка за нейния успех е голямото одобрение и подкрепа, която намира при техните родители.
Данните сочат не само повишаване на интереса към плодовете в училищата в обсега на схемата, но и спад в консумацията на сандвичи, чипс и закуски от тесто. „Училищен плод” успешно е изтеглила част от консумацията на полезните плодове и зеленчуци от домашната в училищна среда, коментират социолозите.
За целия период са раздадени близо 800 тона, допълниха информацията експертите от ДФ „Земеделие”. Раздаваните плодове и зеленчуци съвпадат с предпочитаните от децата.
Схемата трябва да продължи, смятат 88 % от училищата, които участват, а 96 % от тези, които са извън нейния обхват, я одобряват и желаят. Финансовата рамка на „Училищен плод” е над 3.6 млн. лева, а средствата се осигуряват от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет.
Констатациите и препоръките в изследването на „Alpha Research” вече са обсъдени и – в голямата си част, успешно отработени от страна на фонда. В момента се обсъждат конкретни ефективни практики за хигиенично предлагане на плодовете в училищата, които не разполагат със стол или с подходящо място за консумация. Коментира се и идеята за създаването на сайт за „Училищен плод”, който да обединява информацията в помощ на кандидатстващите.
Най-съществената препоръка – за опростяване на изискванията, е залегнала в предстоящата промяна в Наредба за условията и реда за прилагане на схема за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения – „Училищен плод”.