-
12 Май 2025 |
USD / BGN 1.7382
GBP / BGN 2.3072
CHF / BGN 2.0911
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Синдикати и работодатели обединяват позиции по пенсионната реформа

21 Декември 2011 | 18:51

София /КРОСС/ Синдикати и работодатели направиха първата стъпка за засилване на двустранния диалог, след като КНСБ и КТ "Подкрепа" обявиха, че напускат Националния съвет за тристранно сътрудничество заради промените в пенсионно-осигурителната система, направени по предложение на Министерски съвет между двете четения в Народното събрание. На съвместна среща ръководствата на двата синдиката и на най-големите работодателски организации у нас договориха обща позиция и предложения по промените в пенсионната система, които ще предложат в писмен вид на третия социален партньор - правителството.
"Сега, когато тристранният диалог е в застой и не работи, ние смятаме, че е време да поставим акцент върху двустранния и да намерим пресечни точки по няколко групи въпроси, които са важни за обществото и по които след това да формулираме обща позиция пред управляващите", обясни президентът на КНСБ и домакин на срещата, Пламен Димитров, предаде репортер на Информационна агенция КРОСС.
Постигнато беше общо съгласие по искането за незабавно криминализиране укриването на осигурителни вноски, нещо за което настояваха от синдикатите. Към него обаче влиза и предложението на бизнеса закъснението в изплащането на вноските да бъде санкционирано с лихва. "Става дума да се криминализира умишленото укриване на осигуровки, а не за забавянията на плащането им", обясни председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Мярката е насочена срещу сивия сектор където част от заплатата се плаща кеш на ръка и по нея не се плащат никакви осигуровки. Обикновено служителите там се осигуряват на минимална работна заплата, макар че получават значително повече.
На срещата бяха договорено и общо предложение за промени в КСО, така че осигурителни вноски да се плащат за всички доходи от труд. "В момента има случаи, в които законът допуска да се получава доход без да се правят осигурителни вноски. Например, трудещите се, които имат първа категория инвалидност от ТЕЛК и получават социална пенсия, имат правото да работят, без да се осигуряват", обясни Пламен Димитров.
Засега синдикатите оттеглят исканията си изплащането на заплатите да става само по банков път и да се ограничат безкешовите плащания, тъй като от Българската стопанска камара работят по цялостен пакет, свързан с реформи в банковата система. "Целта е по-голяма прозрачност и ограничаване на сивите обороти", каза лидерът на КНСБ.
Въвеждане на пенсионна възраст за всички категории лица, в това число работещите в МВР и МО е друга точка, по която синдикати и работодатели ще работят. Социалните партньори настояват и за определяне на правила за това кои категории трудещи се ще имат право на ранно пенсиониране
Освен това те ще предложат всички неосигурителни плащания, като вдовишките и социалните пенсии, да излязат от системата на НОИ. Предлага се също увеличаване тежестта на размера на осигурителния стаж в размера на пенсиите. Социалните партньори настояват също да се прилага регулярно осъвременяване на всички пенсии.
Днешната среща е първата от серия от три подобни срещи. Основна тема в нея бяха предложенията на синдикатите и работодателите по пенсионно-осигурителната система. Втората среща ще се проведе до 10 януари, неин домакин ще бъде Българската стопанска камара /БСК/, а основната тема - промени в законодателната база, уреждаща тристранния и двустранния диалог. През февруари синдикати и работодатели ще обединят усилия за да отсеят законодателните промени, касаещи всички области, в които се работи по проекти по ОПЧР.
"Радващото е, че за първи път ние заставаме едновременно зад подобни предложения и настояваме да ни се отговори кое може да се приеме, кое не и ако не - защо", коментира след края на срещата Божидар Данев от БСК.
Лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев уточни: "Срещите ще продължат, тъй като имаме съгласие по някои от точките, а по други предстоят разговори на експертно ниво. Целта е когато се възстанови тристранният диалог, да отидем с общи предложения - синдикати и работодатели и тогава държавата ще бъде принудена или да ги обсъди, или да откаже, като обясни защо".
/ВС/