- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Огнян Минчев: Гласуването по интернет ще промени формата на политическите предпочитания
20 Октомври 2015 | 09:36
/КРОСС/Не бих казал, че кампанията за референдума се проваля. Много е важно хората да отидат да гласуват, независимо по какъв начин - дали за възможността да се гласува по интернет или против.
Това каза пред БНР председателят на УС на асоциация "Прозрачност без граници" - Огнян Минчев, според когото, ако бъде разрешено гласуването по интернет, това ще засили интереса на българите в чужбина, които са над 1 500 000 души. Те имат право на глас, а чрез изпратените до роднините им пари и подпомагат развитието на България, категоричен е той.
Гласуването по интернет ще разшири границите на избирателния корпус и на гражданската общност, която гласува по време на избори и по този начин ще създаде нова политическа конфигурация в България. Всички тези партии, които съществуват в момента, ще трябва да се съобразяват с позициите и с интересите на тази разширена общност от граждани, коментира политологът.
Достъпът до гласуване по интернет ще промени формата на политическите предпочитания и политическия процес в България, смята той.
Младите хора, които нямат интерес към политиката, също биха проявили интерес към гласуване чрез интернет, както и много хора с увреждания..
Минчев определи като „изключително йезуитски" начинът, по който е забранено на организациите, които не са регистрирани в кампанията за референдума, да изразяват мнението си по повод на референдума.
По този начин беше категорично отрязана възможността гражданското общество да дебатира по аргументите „за" и „против" гласуването по интернет. Самите ние, като асоциация, се въздържаме от изказване на аргументи „за" и „против", спазвайки закона, поради което поставяме акцента върху това хората да отидат да гласуват.
Минчев коментира, че основните аргументи против електронното гласуване по интернет касаят възможността от разкриване на тайната на вота и манипулиране на гласовете. Тези възможности обаче съществуват и при неелектронното гласуване , каза той и призова:
Да погледнем през прозореца и да видим какво става отвън. Такова масово купуване на гласове, каквото имаме на настоящите местни избори, никога не е било. Заради това няма кампания.
Ако към референдума няма достатъчно интерес, това ще постави под въпрос ефективността на самата форма на пряко изразяване на политическа воля от българските граждани, коментира Минчев. Асоциация „Прозрачност без граници", като част от своята национална кампания за гласуване по интернет, организира в София дискусия защо е важно да се гласува на предстоящия референдум.