- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Със свиването на територията й "Ислямска държава" търси нови източници на пари
20 Октомври 2016 | 21:31
/КРОСС/ Територията на "Ислямска държава" (ИД) се сви наполовина и мечтите й за халифат се изпаряват, пише "Асошиейтед прес".
Екстремистките бойци губят достъп до източниците на приходи, върху които градяха властта си. Това ги принуди да си служат с изнудване, отвличания и дарения от чужденци, както правеха техните предшественици от войнствената групировка "Ал Кайда".
"Ислямска държава" имаше небивалата способност да се възползва от природните ресурси на своята територия в Ирак и Сирия и бързо да въведе система за данъчно облагане и администрация, която й позволяваше да управлява територия с размерите на Швейцария.
Но със започването на битката за отвоюване на Мосул - най-голямата й крепост в Ирак, "Ислямска държава" губи достъп до източници на приходи като петрол и газ, както и до пари в брой, които през 2014 г. бяха над 1 милиард долара, каза Даниъл Глейзър, заместник-министър на финансите на САЩ, отговарящ по въпросите за финансирането на тероризма.
Тъй като тези ресурси се топят, "Ислямска държава" вероятно ще се върне към "традиционните методи, които използваше "Ал Кайда" - дарители с дълбоки джобове, благотворителност, неправителствени организации или престъпна дейност", каза Глейзър на дискусия във Вашингтонския институт за близкоизточна политика.
Освен приходите от продажбата на петрол и газ "Ислямска държава" изкарваше по около 30 милиона долара месечно в Ирак от изнудване и данъчно облагане през 2015 година. Хишам ал Хашими, експерт по "Ислямска държава", който е съветник на иракското правителство, казва, че групировката облага с подоходен данък от 4 процента заплатите под 600 долара месечно и 5 процента върху заплатите между 600 и 1000 долара.
Банковите обири са третият по големина източник на приходи за "Ислямска държава", главно в Мосул, където имаше над 500 милиона долара в сейфове в държавни банки, когато групировката превзе града през юни 2014 г. Това обаче бе еднократна плячка и те бързо пръснаха тези пари, отбеляза Глейзър.
Той е на мнение, че "Ислямска държава" изпитва сериозен недостиг на пари. Заплатите на бойците бяха намалени наполовина в някои райони, включително в Ракка - де факто столицата на ИД в Сирия.
Освен това групировката създаде агенция за борба с корупцията, което говори, че корупцията е фактор, казаха Глейзър и Ал Хашими.
За сметка на това има значително увеличение на приходите на групировката от престъпна дейност, като изнудване. По данни на парижкия Център за анализи на тероризма изнудването е осигурявало една трета от приходите на ИД през 2015 г., в сравнение с 12 процента през 2014.
В Сирия осигуряваните от "Ислямска държава" услуги се влошават и групировката неотдавна започна да плаща заплати на бойците вместо в щатски долари в сирийски лири с обяснението, че достъпът й до валутните пазари е прекъснат, каза Зиад Ауад, редактор на онлайн изданието "Окото на града" в Дейр аз Зур. Той добави, че достъпът на войнствената групировка до ресурсите в Дейр аз Зур, включително петрола, се е свил наполовина заради въздушните удари на коалицията, които затрудняват все повече продажбата и транспортирането на петрола.
Петролните кладенци осигуряваха по около 2 милиона долара дневно, каза Ауад в интервю, което даде по Скайп от Турция. "Но тези приходи намаляха откакто ИД загуби пазари в Сирия и Ирак поради загубата на територия".
Иракското правителство миналата година престана да изплаща заплати на хората, живеещи в райони под контрола на ИД, за да ореже приходите й от данъци. Глейзър каза, че това е нанесло сериозен удар на групировката, тъй като заплатите, изплащани от иракското правителство в територии под контрола на ИД, възлизаха на около 2 милиарда долара годишно.
Има обаче сведения, че ИД заставя някои служители да напускат териториите под неин контрол, като запазват имотите си в тези райони, но получават заплатите си другаде. Като се върнат у дома, заплатите им се облагат с данъци със задна дата.
ИД се превръща от управляваща сила във войнстваща групировка, принудена да бяга.
"В традиционния модел за финансиране на тероризма няма организация, чиято задача е да управлява, стопанисва и администрира територия", казва Яя Фанусие, директор на анализите във фондацията "Център за санкциите и незаконното финансиране" и бивш анализатор в ЦРУ по въпросите на борбата с тероризма.
Отвъд престъпната дейност, Фанусие казва, че ИД вероятно ще търси пари от всякакви източници, докато територията й намалява - благотворителни организации, групи с идеална цел, симпатизиращи богати дарители, или системата хавала - алтернативна система използвана в редица страни по света, при която се правят вътрешни или международни трансфери на пари, без те да минават през официалните финансови институции.
"Добре е, че ИД губи територия, но да се извърши нападение в Европа или САЩ, или в друга част на света, не струва кой знае колко", продължава той. "Те са подложени на натиск в Сирия и Ирак, но това не означава, че не са опасна сила, ако пренасочат ресурсите си от управлението на територията към нападения в чужбина", добавя той. (БТА)
* Текстът е препечатан от "Дневник"