-
03 Май 2025 |
USD / BGN 1.7243
GBP / BGN 2.2921
CHF / BGN 2.0934
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Историкът Владо Станев: Турско робство не е имало

19 Февруари 2014 | 13:26

/КРОСС/ Турско робство не е имало, както се втълпява на българите.
Това заяви по ТВ "Европа" историкът доцент Владо Станев, преподавател по Нова и Съвременна българска история в Историческия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Според него темата в учебниците по история била "преекспонирана" и "на децата се втълпявали неща, които не отговарят на фактите". Като пример за това той посочи факта, че в рамките на Османската империя българите имали право на собственост, международни пътувания и търговия.
"Още един исторически факт, който се преиначава, е ролята на Русия за освобождението на България", посочи Станев. Според някои историци руснаците окупират, а не освобождават българските земи, добави историкът. По думите му е необходимо в учебния план по история да се включи и изучаването на новата българска история. Според него познаването на събитията след 9 септември ще подготви гимназистите за анализ на актуалната политическа обстановка в страната.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
03 Май 2025 | 11:00
Павела Митова: България трябва да бъде част от еврозоната, но не мисля, че това трябва да е основният приоритет03 Май 2025 | 08:39
Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движениетоПОЛИТИКА