- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Тялото на будистки монах, умирял през 1926 г., е със запазени жизнени показатели и до днес
03 Ноември 2014 | 13:14
/КРОСС/Хамбо Лама Итигелов е роден през 1852 г. Още в детството си той искал да стане монах. Ето защо 16-годишен започва своето религиозно обучение в будистки университет в Бурятия, който днес е превърнат в руини. През 1911 г. той се превръща в Пандидо Хамбо Лама или глава на всички будисти в Русия.
През Първата световна война Итигелов създава организация, наречена "Бурятски братя", която снабдява армията с месо, дрехи и пари. Итигелов инициира построяването на няколко болници за ранените войници.
Най-интригуващото около живота на Итигелов все пак може би е... неговият край. Монахът сам избира момента на смъртта си. Годината е 1927-а. Итигелов току-що е навършил 75 години, когато решава да събере част от своите ученици, за да извършат заедно погребалните ритуали по повод неговата кончина. Монасите са в шок и отказват да изпълнят молитвата "Благопожелания за покойника", с която душата на все още живия Итигелов да намери покой в отвъдното. Итигелов започва да медитира въпреки всичко и в същия ден умира.
Итигелов оставя на своите ученици собственоръчно написан документ, в който казва, че трябва да бъде погребан в същата позиция на тялото, в която е умрял - седнал в поза "лотос". Текстът е написан на стар монголски език и предаден на храма в Иволгински, Монголия. Итигелов също ясно заявява своето желание да бъде поставен в кутия от борово дърво и сол.
През 1955 г. и 1977 г. тялото на Итигелов е изровено и монасите с изненада откриват, че то не е претърпяло никакви признаци на физическо разложение. Уплашени да разкрият на света това свое удивително откритие, тъй като комунистическият режим не бил оставил място за никаква религия в обществото, монасите замълчават.
Едва на 11 септември 2002 г. тялото в крайна сметка е ексхумирано и пренесено в Иволгинския дацан, мястото, където и днес почива Хамбо Лама. Останките са изследвани от монаси, учени и патолози и становището на всички е следното: "Тялото изглежда сякаш е умряло преди 36 часа, мускулите и тъканите са непокътнати, меките стави и кожата са изцяло на място. При досег тялото е топло."
При това положение можем ли да твърдим, че Хамбо Лама е жив или че има живот след смъртта?
Тук мненията стават коренно различни според вярванията. Будистките монаси например се отнасят с дълбок респект към Хамбо Лама и някои дори твърдят, че той е още жив, в състояние на нирвана и един ден ще се събуди.
Други пък смятат, че случаят на Хамбо Лама е свидетелство само и единствено за самомумификация. Приживе Итигелов е получил медицинско образование и дори е написал будистка енциклопедия по фармацевтика. Според доклада на един от патолозите му в тялото на Итигелов е открито завишено количество бромни соли. Според изследователя Браян ДънингХамбо лама е извършил древния японски ритуал сокушинбутсу.
Този вид самомумифициране се състои от дълъг режим на гладуване (3000 дни), при който се губят всички телесни мазнини, както и постепенно самоотравяне с богата на арсен диета, затваряне в гробница и финално гладуване. Комбинацията от липса на мазнини, дехидратация и високо ниво на арсен създава идеални условия за мумификация. В историята са известни 20 монаси, чиито тела са запазени по този начин.
Какъв е случаят на Хамбо Лама обаче остава загадка.
Източник: Списание 8