- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Иван Иванов: 2015 година е начало на съществена реформа в енергетиката
07 Декември 2015 | 12:53
/КРОСС/ Съвсем категорично може да се заяви, че 2015 година е начало на съществена реформа в енергетиката и всички нейни сегменти.
Това каза Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), по време на конференция "Година на реформи в енергетиката. Каква е посоката?". Той посочи, че част от дейностите вече са осъществени, други са започнали и ще продължат и през следващата години.
Три са институциите, благодарение на които се осъществяват тези реформи, смята Иванов. И това са българското правителство чрез промените, които е извършило в законовата рамка, Министерството на енергетиката в лицето на министър Петкова и нейния екип, които осъществяват политиката в областта на енергетиката, и на трето място е регулаторът, който чрез ценовите решения и подзаконовите нормативни актове, които влизат в неговата отговорност, също участват в този процес, посочи председателят на КЕВР.
Иванов коментира, че от заложени промени, които засягат КЕВР, до момента не е осъществена единствено финансовата независимост на регулатора. "Финансовата независимост би дала възможност регулаторът да отговори пълноценно на всички нови функции, които му се възлагат с промените в закона. Едновременно с това регулаторът има амбицията да си върне пълноценното въвеждане на всички форми на европейските регулаторни органи, с което да ползва добрите практики от другите регулаторни органи в Европа и заедно с това да участва в създаването на съответните документи на европейските регулаторни органи", заяви Иванов.
Само преди седмица депутатите отхвърлиха искането на регулатора за по-голям бюджет през 2016 г., което беше подкрепено от всички народни представители, които участват в комисията по енергетика.
През октомври 2015 г. НЕК излиза на плюс 14.7 млн. лева, като тенденцията не отчита приходите от новосъздадения фонд "Сигурност на електроенергийната система", в който има постъпления от продажбата на въглеродни квоти и 5-процентни вноски от производителите и вносители на ток за вътрешния пазар, обяви Иванов.
Той посочи финансовите резултати на НЕК през последните месеци, които се променят в резултат на предприети законодателни промени и новото ценово решение на КЕВР, което е в сила от началото на август т.г.
В последния месец на старото ценово решение - юли, НЕК е имала текущ дефицит от 64.5 млн. лева, за август той намалява до 29 млн. лева, през септември - до 22.5 млн. лева, а през октомври излиза "на плюс" 14.7 млн. лева, посочи председателят на регулатора.
По отношение на двете американски ТЕЦ в комплекса "Марица-изток", които имат дългосрочни договори за изкупуване на енергия, Иванов каза, че се надява до края на февруари да се реализира подписаното с тях споразумение за изплащане на задълженията на НЕК и намаляване на цената за разполагаемост, която държавната компания им плаща. В ценовия модел беше отчетено, че това ще доведе до икономия за НЕК от 97 млн. лева на годишна база заради намаляване на цената за разполагаемост на двете централи, каза Иванов. Ценовото решение на КЕВР позволява, ако това се случи, да има компенсация по начин, който да не наруши ценовия модел, добави той.
Председателят на КЕВР каза още, че износът на ток през последните две години бележи възход, като единствено в последните два месеца постепенно се стабилизира. За добавката "задължение към обществото" той коментира, че с решението на регулатора тя е справедливо разпределена върху всички крайни потребители.
В конференцията участват още министрите на енергетиката и на финансите Теменужка Петкова и Владислав Горанов, премиерът Бойко Борисов.