• 07 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3588
  •  CHF / BGN 2.0749
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Защо корупцията в ДАИ процъфтява

Защо корупцията в ДАИ процъфтява

/КРОСС/Вчерашната акцията на ГДПОП и Специализираната прокуратура в ДАИ - Благоевград, при която бяха задържани над 10 души, е само поредната от серия подобни арести в тази структура. Сред причините за това са ниските заплати, съществуващ чадър, законите и кадрите, коментираха председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов и Кънчо Димитров - бивш шеф на ДАИ - София.

Благоевград е емблематично място - от 10 години там стават доста често такива неща. Някой ги пази тези хора и това не е нещо ново, посочи Иванов.

Според него акциите от последните дни са отговор на призива на президента „да се палнат прожекторите". „И прожекторите се палнаха - виждаме, че някой „свети като елха", други ги извеждат масово. Знаете ли какво ще стане? Аз знам - ще ги натиснат да започнат да се топят един друг и ако някой проговори малко повече, все някой трябва да опере пешкира в цялата тази история. И след една седмица ще ги пуснат отново", прогнозира той.

Хора, които са били арестувани, биват възстановявани на работа и реабилитирани. Не може хора с повдигнати обвинения да ти работят. Какъв е моралът, какъв пример даваме?, попита Димитров.
За да се стигне до това поредно много неприятно събитие, сигурно нещо е сбъркано изначало, коментира той.

„Ръководството на Министерството и на Агенцията нищо не направиха, за да може да бъдат обезпечени финансово тези служители. Тоест те работят при едни много ниски заплати. Това е предпоставка, която поражда корупция. Да, всеки е виновен за това, което е направил, но за да са така масово нещата, трябва да търсим там причината", смята Димитров.
Иванов се съгласи, че заплатите трябва да са 1000 - 1500 лв. на хората, които се занимават с контрол и с изпитите, както и да има сериозна санкция, когато ги хванат.

Не оправдавам никого, но трябва да се анализират причините, за да не се допускат такива случаи, продължи Димитров.

Той посочи като проблем и кадровия подбор, защото „един началник на отдел не си назначава хората - те са му назначени и той трябва да работи с тях, без да ги знае и без да ги познава".

Димитров изтъкна още, че обикновено такива акции се ограничават до най-ниското ниво и не се продължава нагоре - „това не трябва да се допуска, ако имаме реално желание да се борим с корупцията, трябва да се стигне догоре, докрай".

Според Иванов това е въпрос и на закони.
„Аз съм близко до мисълта, че и министърът, и зам.-министърът са в течение на всичко това, което става, и то става с тяхното желание да се спрат тези корупционни практики, иначе би било немислимо някой да пипа в тяхната служба", каза още Иванов. Той смята, че именно министърът трябва да вземе под крилото си борбата с корупцията.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Изпитващите не носят лична отговорност, кого да пуснат и кого - не. Калпав регламент.

25.04.2018 16:34:37

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.