• 15 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8569
  •  GBP / BGN 2.3519
  •  CHF / BGN 2.0876
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Христо Иванов: Няма невинни по отношение проблемите в съдебната система

Христо Иванов: Няма невинни по отношение проблемите в съдебната система

/КРОСС/ Водещa: Оценката, която вчера беше дадена от правосъдния министър Христо Иванов за доклада на Европейската комисия (ЕК) - критичен и обективен. Сега го включваме пряко по телефона от Рига. Както пише, министър Иванов, днес по вестниците пропускате избора за шеф на Върховния касационен съд. Да започнем с малко по-подробна оценка на доклада от ваша страна. Стратегията за съдебна реформа ли го омекоти?

Христо Иванов: Предполагам, че стратегията е имала своята роля. Също така мисля, че фактът, че правителството е в своите 100 дни е отчетен от комисията, отчетено е самият факт, че комисията е в нов състав. Т.е. мисля, че е взета преценка, че както нашите усилия, така и чисто обективно началото на двамата мандата предполага едно, аз бих казал, един по-изчаквателен тон. Докладът документира конкретните области, в които България има проблеми и липса на /.../ и това го прави критичен, но същевременно той се въздържа от едни по-обхватни оценки, каквито друг път сме виждали. Точно за това го наричам изчаквателен. Въпреки че в самия доклад е отбелязано, че следващият доклад ще бъде след една година, ние трябва да си даваме сметка, че винаги се прави едно междинно устно докладване, което ще се случи вероятно, ако съдим от предишна практика, през лятото и той има същото политически значение, каквото има и този доклад от гледна страна на страните-членки. Така че времето, с което разполагаме да използваме този аванс, този кредит на доверие, който получаваме. Този доклад е ограничен и ние трябва доста бързо да покажем конкретни действия.

Водещa: По различен начин четат политиците и медиите това, което написа ЕК. Кой, според вас, от съдебната система трябва да си извади най-бързо и най-спешно трябва да си извади поука от това, което ни казват от Брюксел?
Христо Иванов: Аз в парламента при приемането на стратегията казах нещо, което наистина смятам, че е вярно. По отношение на съдебната система, на проблемите, на липсата на реформа - там невинни няма. Така че изводи трябва да си правим всички. В това отношение всички сме в една лодка. Разбира се, най-бързо изводите трябва да се направят /.../ днеска им предстои един много важен избор, който трябва да направят, но инак - и законодателната, и изпълнителната, и съдебната власт, всеки магистрат трябва да даде този принос за това да излезем то този период на стагнация и липса на прогрес.

Водещ: Фактът, че България е имало през този последен период три правителства и две Народни събрания (НС) омекотява по някакъв начин въпросния доклад. Мислите ли обаче, че и следващият ще звучи така меко, ако не бъдат направени необходимите промени, за които съветват от ЕК?
Христо Иванов: Аз мисля, че ако до времето не просто на следващия доклад след една година, а до лятото, до това устно докладване, за което ви говоря, ние не успеем да покажем убедителни и конкретни действия - това ще промени тона неизбежно.

Водеща: Като говорим за оценката на хората - вчера от „Евробарометър", преди да бъде оповестен официално докладът, излязоха с една много симпатична статистика - 96 на сто то българите не се доверяват на съдебната система. Вие на колко ще ги смъкнете?
Христо Иванов: Първо - смъкването зависи преди всичко от съдебната система и от работата на магистратите. Аз съм абсолютно уверен, че съдебната власт има потенциал да смъкне този, наистина катастрофален процент на недоверие в нея, просто защото познавам магистратите и знам, че огромната част от тях са наистина прекрасни професионалисти. Така че ние трябва да отключим този потенциал. Трябва да кажем, че в Румъния - там виждаме една тенденция на трайно повишаване на доверието в съдебната власт, чрез включително успешни дела за корупция по високите етажи на властта. Така че, ако успеем да покажем необходимите резултати, ако си свършим работата съм сигурен, че тези проценти ще започнат да се променят в позитивна посока.

Водеща: Понеже се хващам за две от критиките, които бяха насочени към Висшия съдебен съвет (ВСС) специално - случайното разпределение на делата и прозрачността на назначенията. Теми, които и вие подхванахте като министър. Имате ли, понеже изразихте доверие в магистратите, имате ли увереност, че назначенията ще започнат да се правят по-прозрачно и започнаха ли вече?
Христо Иванов: Правят се конкретни нормативни, технически стъпки за това назначенията да се правят по един по-регулиран начин, но прозрачността не е просто въпрос на по-добри правила и на повече публичност. Ключовият елемент на прозрачността са ясната обосновка защо един или друг кандидат е предпочетен и абсолютно ясните критерии, по които се случва изборът. В това отношение, за съжаление, продължаваме да виждаме избори, които не са достатъчно добре мотивирани и в този смисъл увереност не можем да имаме. Трябва още доста усилия да се полагат още от колегите във ВСС. Наистина във всеки един конкретен случай да чуваме много ясна аргументация. Това особено ще важи за избора, който предстои днес да бъде направен.

Водеща: Понеже след минути започваме разговор с Евгени Диков в нашето студио - оценката, която беше дадена за прокуратурата в този доклад съвпада ли с вашата оценка, по-скоро позитивна, умерено до позитивна? Така бихме могли да я оценим - поощрителна .
Христо Иванов: Докладът документира коректните действия, които прокуратурата, организационни основно, е предприела през този период. Това е просто едно отчитане на фактология. За съжаление, общият извод, който е ясен и за нас, че конкретните резултати, които трябва да видим, особено що се отнася за борбата с корупцията по високите етажи на властта, не са настъпили. В този смисъл докладът е коректен. Отчита направените организационни усилия, но място за някакви фанфари не мога да кажа, че има. Аз винаги съм отбелязвал, че усилията, които главният прокурор направи и това, което те направиха, стъпката към обявяване на конкретен план за реформи и вътрешна реорганизация на прокуратурата, са позитивен факт. Той намира своето отражение в доклада и това мисля, че никой не бива да очаква.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.