- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Съдийката, пуснала Ценко Чоков, не успя да стане шеф на Апелативния спецсъд
14 Февруари 2017 | 13:56
/КРОСС/ Апелативният специализиран наказателен съд остана без председател титуляр, след като днес мнозинството в Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет не предпочете нито един от кандидатките. Те бяха две - досегашният ръководител Даниела Иванова и Румяна Илиева, съобщава Правен свят.
Вотът беше показателен, че мнозинството не харесва нито една от двете. В подкрепа на Иванова гласуваха четирима членове на ВСС, а на Илиева - един. Всички други бяха против.
А иначе изслушването продължи над три часа, като основно въпросите и към двете бяха свързани със случайното разпределение на дела, защо едни съдии се вадят от съставите (основно по мерки) и как биха защитили независимостта на АСНС.
Един от въпросите към Иванова обаче предизвика сериозни възражения на членове на Съдийската колегия. Галя Георгиева попита как е бил сформиран съставът по мярката на Ценко Чоков, в който е била и самата Иванова. Вчера състав на АСНС промени мярката за неотклонение на Чоков от "задържане под стража" в "парична гаранция".
Тя заяви, че е некоректно да се говори за дела, които са висящи пред съда, в случая пред Специализирания наказателен съд, което дело в един момент ще стигне и до въззивната инстанция.
Светла Петкова реши да уточни все пак въпроса: "По шумни дела председателят на съда трябва да може да обясни конкретен казус. В случая такъв интерес се проявява по делото за Ценко Чонков. Били сте в отпуска и сте извадена от случайното разпределение, тиражира се във всички медии. Как след като сте била в отпуск, сте попаднала в състава?
Иванова обясни, че делото е постъпило, когато е била в отпуск, разпределено е от неин колега, а когато се е върнала, е влязла в състава.
Към Илиева пък беше зададен въпрос дали АСНС ще се справи, ако делата срещу висшите етажи на властта преминат към спецсъда, каквото предложение за промяна в НПК е направено.
Отговорът бе: "Ако законодателят реши, ще трябва да се справим. Имаме капацитета, но може да предизвика организационни трудности поради липса на зали."