- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Миков: Провеждането на референдум и избори създава редица проблеми
17 Юни 2014 | 17:34
София /КРОСС/ Нещата се развиват на плоскостта на Конституцията - чрез консултации в Народното събрание, консултации, на които трябва да се очертаят технологичните срокове за провеждане на предсрочни парламентарни избори тази есен. Това заяви пред БНР председателят на парламента Михаил Миков.
На въпрос кога започват политическите, Миков каза, че това е въпрос на парламентарно представените политически сили.
Доколкото разбирам има намерение да бъдат поканени и извънпарламентарни партии. Но тези разговори, освен срока, в който трябва да се проведат изборите, трябва да уточнят и онези въпроси, които са свързани с работата на НС в този период, работата на изпълнителната власт. Така че плавно да се отиде към избори и да се даде една предварителна, поне декларирана, стабилност на страната.
Според председателя на НС всички партии ще отидат на такива консултации.
Беше заявено такова съгласие, водени от разбирането и от необходимостта от плавен преход към стабилизиране на страната в политическо отношение.
Политическото говорене на отделните партии е едно, но общото между тях е разбирането, че е необходим плавен преход, че европейските избори не дават енергия на кабинета за провеждане на дълбоки и цялостни реформи. В същото време те не дават ясна алтернатива на следващото управление. Но при тези резултати от европейските избори е добре да се търси прелегитимиране на изпълнителната власт, смята Миков.
На 10-и юни изтече срокът, в който трябва да бъде включена в дневния ред на НС подписката. По този повод, още в четвъртък, го бях включил като точка. Знаете, че тогава кворумът беше провален от ГЕРБ. В петък също не се стигна до разглеждане, не беше приета тази точка в дневния ред. Сроковете текат и е добре да се реши - ще има ли решение на НС по референдума, или няма да има - каза Миков, попитан дали се очертава нова критична ситуация в НС с насрочването на референдум за изборните правила.
Провеждането на референдум и избори създава редица проблеми и не знам защо тази теза започна да се подхвърля в публичното пространство, без да се оценят няколко факта от действащото законодателство. От кои избори ще се счита валиден референдумът. Има изискване в закона, че референдумът ще породи задължение за следващ парламент, ако в него участват не по-малко от участвалите в последните избори за НС. Несъмнено, когато референдумът се провежда заедно с изборите, в него при всички случаи ще участват по-малко, най-малкото, защото референдумът се провежда на територията на страната. Един човек по-малко да не участва, залага тежък проблем по отношение на член 23 и по отношение на валидността на приемане на решението, обясни Миков и допълни, че разяснителната кампания, проведена в предизборна кампания ще доведе до това една от двете да не се чуе.