• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Димитър Гронев коментира проблема - бедността ли определя цената на изборите

Димитър Гронев коментира проблема - бедността ли определя цената на изборите

/КРОСС/Във връзка с предстоящите местни избори агенция "КРОСС" потърси мнението на социолога и политически анализатор Димитър Гронев.

Г-н Гронев, според Вас трябва ли да има задължително гласуване?
Когато се появи идеята за провеждане на референдум, направих една голяма статия. В нея се опитах да обясня на драгия читател, че трите версии, които се предлагат за всенародно обсъждане имат повече негативи, отколкото позитиви, като последните са случайни попадения. Според мен категоричният отговор на този въпрос е "НЕ". Най-малко затова, че ще остави хора от моята гилдия без работа.

Ако бяхте на друго мнение, по какъв начин би било най-правилно да бъде организирано задължителното гласуване?
Не ми е ясно по какъв начин може да бъде организирано то. Обикновено се дава за пример Гърция, защото там има закон, който повелява, че гласуването е задължитително. Доколкото знам статистиката, се оказва че по-малко от половината народ се съобразява с тази норма. Или както се казва у нас: „Насила хубост не става." Няма такъв универсален метод все още за гласуване. Според мен някои хора си мислят, че има нещо подобно, но, когато попаднеш в една такава ситуация, виждаш, че нещата стоят по друг начин.

Кои според Вас са „непробиваемите крепости" на лявото и дясното?
Да го кажем така: Победата има много бащи. През 1999 г. имаше една синя крепост - Варна, и тя и Димитър Гронев направиха кмет Кирил Йорданов. Тогава той получи първия си мандат, като беше подкрепен от БСП и от около още 20 най-различни партии и организации. Тогава имаше една много печеливша формула, която, ако се приложи и сега, ще има много спечелили от нея. Според мен много неща зависят от една кампания. Ако тя се направи професионално, няма да има невъзможни неща. Всичко трябва да премине през един филтър на ситуацията. Има неща, които в една ситуация вървят прекрасно, в друга - не толкова добре, а в трета - никак.

Защо по време на предизборна кампания депутатите ходят да агитират хората, а когато стане време да управляват, никакви ги няма?
Съществуват различни практики. Например в САЩ тези, които са в конгреса се избират на 2 години и те хвърчат къде ли не. Там изборният успех се определя по броя на ръкостисканията. Сенаторите се избират на 6 години и дълго време не може да ги видиш. Те са много заети и не им трябват тези срещи. Използват се и други хватки, като например - оставяш хората да говорят, да казват какво искат и как да се реши. БСП след ерата Станишев и по време на тази ера пада, пада, пада надолу. За да се създаде или възстанови това чувство на всеобщност, правиш тези обиколки. Те са там, те са заедно, те викат "Победа!", пеят им песни и нещата се случват. Но има и много други похвати.

Кой печели най-много от тези избори - народът или управляващите?
При левицата има правило и то е, че основният акцент е върху политика. Депутатите на съвремието тичат забързани, замислени по коридорите и като застанат пред камера знаят как да погледнат, да ги видят и в тях има едно непреодолимо желание да махнат с ръка тип: "Мамо, виж ме!". Работата им е в определени неща, които те поставят като политици, а пък общата рамка я поставя парламентарната група, партията или коалицията, която ги е номирнирала за депутати. Те съблюдават рамката, а останало се възлага на експерт.

Знаем, че покрай избори винаги е доста коментиран въпросът с купуването на гласове. Има ли начин този проблем да бъде избегнат?
Хората в България като цяло са бедни, а след като си беден, имаш свои критерии за това пари ли са: петдесет лева, двадесет лева, десет лева или не. Има една стара поговорка, която казва следното: „По-добре врабче в ръката, отколкото гълъб на стряхата." Говорих с една жена веднъж покрай едни избори и тя ми каза така: „20 лв.? Ти знаеш ли колко пари са 20 лв.? С тях пълня цяла чанта." Та за нея това е ценност. Обиковено в предизборни кампании се прави едно съчетание между две неща. Тук и сега се прави това и това, а другото ще стане някой ден или във втория мандат, но то ще стане рано или късно. Това е психологическият механизъм - врабчето в ръката. Следователно на него поставяш някакви морални ценности, които са далеч от обикновения човек, когато той е хванат за гушата от беднотията.

Какви са шансовете на партиите на тези избори и ще има ли според Вас конкретна партия победител?
Ще отговоря на този въпрос без да влагам пропагандно отношение. Местната власт в този момент ще разполага с доста пари. Това е много съблазнително. Затова в партиите под прикритие или откровено явно се води една вътрешна битка между хората в апарата на партийната власт. Има едно много точно определение на класика Харолд Ласуел, а то гласи така: „Политикът е човек, който се ръководи от лични интереси, които представя за обществени." Не искам да слагам всички под общ знаменател, но важи за много случаи в момента.

Визитка: Димитър Гронев, известен още и като “Червения шаман”, е политически анализатор на БСП по време на най-силното политическо противостоене между “синьо” и “червено” в началото на 90-те години.От началото на 70-те години се занимава с политическа психология. Преподавател в АОНСУ до 1990 година година, през това време работи и в Института за съвременни социални теории, т. нар. "институт на Лилов", в отдел "Средства за масова информация". Участник и консултант в множество предизборни кампании на левицата. Женен е за словачката Яна, от която има 3 дъщери и един син.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Дидо

А какво ще кажеш за това Климент? "Не искам да видя в новия парламент депутатите, които 23 години управляват България" "В законодателният сегмент на държавното управление нас ни управляват 240 депутати" "Борисов обясни, че ГЕРБ управлявала самостоятелно до ден днешен." И това са все извадки от журналистически текстове .Затова смятам, че тук няма нещо неуместно в начина, по който са зададени въпросите, защото е очевидно, че в сферата навсякъде се определят като "управляващи". А и доста често срещаме израза "Господата управляващи".

18.10.2015 12:41:16

Климент

Доста умно, но каква полза... Журналистът твърди, че депутатите "управляват". Това значи, че той нищо не разбира от политика и власт. Управлява правителството. Народното събрание се занимава със законите, които правителството прилага. –0 прицента от приеманите закони се предлагат от Министерски съвет, а мнозинството което е излъчило тази съвет, ги гласува. Иначе Народното събрание се използува предимно за мишена на народното недоволство, посочвана с изключителна активност от медиите. Обърнете внимание - протестите обикновено не са пред Министерски съвет, а през Парламента. Защо? Нали управлява Министерски скъвет.

18.10.2015 05:31:46

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.