- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Майките да не пропускат генетични изследвания, съветва специалист
04 Декември 2014 | 10:19
/КРОСС/Майките да не пропускат генетични изследвания, съветва доц. Людмила Ангелова, началник на лабораторията по медицинска и молекулярна генетика във варненската университетска болница "Св. Марина".
Не бих стресирала жените с мисълта на какви генетични тестове да се подлагат преди репродукция, но създаването на дете трябва да е планирано. Причината е, че много млади хора не знаят, че на границата между шестата и осмата седмица след зачеването, когато тестът за бременността е позитивен, ембрионът вече започва да се нарича плод и главната органогенеза е приключила. Тоест всички органи вече са сформирани, оттам нататък тъканта им само се диференцира и нараства по обем. Тези факти трябва да се сведат до знанието на българите, които имат хронично заболяване. Вземайки медикамент срещу него, по този начин може да се окаже т.нар. тератогенен ефект (б. р. - въздействие на лекарството) в първите няколко седмици от развитието на ембриона. А той е най-чувствителен между втората и десетата седмица след зачатието. Затова жените, които възнамеряват да забременеят, трябва да се консултират със специалист за приемането на медикаментите си, ако се лекуват от фенилкетонурия (б. р. - генетично заболяване), епилепсия, диабет, психоза и др., обяснява д-р Ангелова в интервю за в. "Труд".
Всички жени да се подложат на генетично изследване чрез скринингов тест за хромозомни заболявания. Най-честите сред тях са синдромът на Даун, на Едвартц, на Патау, на Търнър, триплоидията (при нея два сперматозоида едновременно оплождат една яйцеклетка и хромозомите са 69), съветва д-р Ангелова. Препоръчвам също да се извърши и ранният, и късният скрининг за тези заболявания, добавя тя.
Т.е. скринингът за хромозомни болести е покрит, само че жените доплащат известна сума за труда и битово-режийните разходи на болницата, в която са отишли. МЗ плаща и за скрининга при новородените. Покриват се и тестовете за вродена надбъбречна хиперплазия, за вроден хипотиреоидизъм и за фенилкетонурия, казва специалистът и уточнява:
Всички са покрити, но в различен процент. Неонатологичните са 100% поети, скринингът за хромозомните болести също. Не са покрити битово-режийните разходи и вложеният труд на специалистите, заради което българките доплащат някакви суми, но между 25 и 40 лв. У нас годишно се раждат 63 000 деца, като бременностите са още повече. Пряко сили всички тези генетични изследвания се извършват при 25 000 жени или при 30% от тях. А би могло процентът да е 100, ако за сметка на цигарите или алкохола българското семейство даде 40 лева за изследвания. В името на здравето на детето си.