- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„Капитал”: Работодателите искат национализация в енергетиката
08 Октомври 2015 | 16:12
/КРОСС/ Вид одържавяване на централите за възобновяема енергия, неясно желание за покупка или продажба на дялове в двете американски централи „AES Марица изток 1" и „Контурглобал Марица изток 3", закриване на Български енергиен холдинг и фалит на Националната електрическа компания. Това са част от предложенията за реформи в изготвения проект на пътна карта в енергетиката от четирите национално представени работодателски организации - КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП. За документа се говори отдавна, но в сряда стана публичен. От БСК разпространиха съобщение, според което предложените мерки са били обсъдени в началото на октомври с министрите на енергетиката, финансите и председателя на комисията по енергетика в парламента. На срещата е присъствал и вицепремиерът Томислав Дончев.
Срещите на представители на правителството с работодателите, в които да обсъждат мерки по национализация на бизнес са повече от странни. Работодателските организации по закон имат думата по социални и данъчни въпроси.
Според проекта на пътна карта банковите кредити за ВЕИ централите трябва да бъдат изкупени и след това преструктурирани от държавната Българска банка за развитие (ББР) с цел в последствие да се договорят по-ниски цени на произвежданата от тях енергия.
В документа от три страници се предлага и национализация на двете американски централи „Ей И Ес Марица изток 1" и „Контур глобал Марица изток 3" и последващата им продажба на нов инвеститор. В съобщението на БСК се уточнява, че става въпрос за държавните акции в тези централи и за продажбата им. Реално обаче Националната електрическа компания притежава акции само в „Контурглобал Марица изток 3", а „Ей И Ес Марица изток 1" е еднолично дружество със собственик холандска компания. В съобщението на БСК не се посочва също каква е била реакцията на държавата на това предложение.
Във връзка с предложението за фалит на НЕК, представителите на изпълнителната власт са отбелязали, че НЕК е страна по договори и „евентуален фалит би усложнил обстановката".
Според БСК предложението за провеждането на публичен международен конкурс за управление на всички държавни дружества е било прието „позитивно" от управляващите. На избраните мениджъри трябва да се постави условие за достигане в рамките на две години на определени международно признати показатели и оптимизация на производствени процеси. Не е ясно обаче дали при това положение работодателите ще се откажат техни представители да влязат в бордовете на държавните енергийни дружества, каквато уговорка беше направена с правителството и е част от документа им сега.
На срещата между работодателите и представителите на правителството е решено да се направи подробен анализ на методологията на енергийния регулатор за ценообразуването на електроенергията. Това означава цената на въглищата да се определя пазарно, а тази на парното за битовите потребители да се запази, а на електроенергията за стопанските да се намали. До средата на октомври ще бъде готов и пълния анализ за изграждането и дейността на ВЕИ централите. Останал обаче спорен въпросът дали да се наложи такса за износа на електроенергия към страни, които не са членове на ЕС.
Ралица Николова