- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Какво управление ни чака?
12 Октомври 2014 | 11:11
/КРОСС/ Вероятността да не се състави кабинет и да се отиде на нови избори би трябвало да се изключи напълно. От изказванията на политиците на този етап обаче можем да отхвърлим няколко възможности относно евентуални коалиции и облика на новия парламент.
На първо място изключваме голяма коалиция между ГЕРБ и БСП, а на второ - кабинет на малцинството, тъй като и Бойко Борисов, и реформаторите заявиха, че няма да го подкрепят. Така че възможният сценарий, който остава на този етап, е коалиционно управление или кабинет на мнозинството, в който участват ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичният фронт. Това е най-логично изглеждащата правителствена конфигурация в момента. Но дали така ще изглежда следващото управление на страната зависи много от разговорите през следващите седмици.
Мисля, че поне един месец все още няма да знаем какъв е изходът от ситуацията и какво правителство ще имаме. Ясно е обаче, че ДПС по никакъв начин няма да бъде част от изпълнителната власт. По всичко личи, че Борисов не е съгласен да управлява коалиционно с тях, защото това ще нанесе непоправими щети върху имиджа му. Изключена е и коалицията между ГЕРБ и БСП, защото левицата се намира в много тежка ситуация. От "Позитано" добре разбират, че някакъв евентуален техен ренесанс минава единствено през опозиционна дейност и то при провал на десноцентристко управление. Коалиция с техния най-сериозен опонент до този момент в лицето на ГЕРБ буквално би означавала катастрофа за столетницата от която вероятно тя никога няма да успее да се възстанови. Освен това едно коалиционно управление между герберите и левицата ще е доста слабо, тъй като ще имат около 123 депутати в парламента. Все още по-вероятно според мен е да се състави някакво правителство, отколкото да се отиде на нови избори, въпреки че не изключвам тази възможност.
Безспорно по-добре е партиите да се разберат и да се състави кабинет, защото още три месеца в политическа безтегловност ще доведат страната ни до катастрофа. Няма съмнение, че външните фактори работят за това да се състави правителство у нас, защото на нито една наша партньорска държава не й трябва нестабилна България. А евентуално удължаване на управлението на служебния кабинет означава и още нестабилност у нас. Освен това служебното правителство трудно би могло да се справи с проблемите, които лежат на плещите му като казуса с КТБ и бюджета за 2015 г.
ЕНП може да окаже своето влияние като окаже натиск върху Реформаторския блок, за да признаят управление на Борисов. Въпреки различните позиции и послания на лидерите на реформаторите, не изключвам от блока да подкрепят кабинет, оглавяван от Борисов. При всички случаи ситуацията в новия парламент ще е изключително интересна. Защото в него вече има конкуренти във всяко едно политическо поле в България.
Преди една година имахме четирима монополиста - ГЕРБ вдясно, БСП вляво, ДПС в центъра и "Атака" при националистите. Докато сега във всяко поле големите играчи имат по един конкурент - Реформаторският блок вдясно при ГЕРБ, АБВ вляво при БСП, ББЦ в центъра, където е и ДПС, а Патриотичният фронт и "Атака" при националистите. Затова ще е много интересно развитието на ситуацията. Не е изключена и появата на някакъв ляв фронт след време, формиран от БСП и АБВ. Смятам, че това е най-интересното нещо, което родиха тези избори.
Автор: Димитър Ганев, политолог, за "Стандарт"
Заглавието е на ИА "КРОСС". Оригиналното заглавие на коментара е "Ганев: Троен съюз ще роди новия кабинет".