- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
240 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор от 1774 г.
20 Юни 2014 | 13:09
Силистра/КРОСС/В силистренското село Кайнарджа се проведе научна сесия послучай 240 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор от 1774 г. С него се слага край на започналата през 1768 г. война между Русия и Османската империя. Договорът от руска страна е подписан от императрицата Екатерина Втора Велика, чийто пръв и единствен паметник у нас е на метри от скалата до историческата чешма, където е станал факт актът на подписването. Ръководството на Община Кайнарджа провежда на 20-21 юни т.г. тържествата, посветени на годишнината с участие в програмата на гости от различни институции, вкл. от Руската федерация начело с генералния консул в Русе г-н Владимир Климанов.
С приветствия от руска страна участваха още представители на няколко обществени организации - Международната обществена организация „Витязи", Центъра за национална слава на Русия, неправителствената организация Съюз на приятелите на България и др., а от българска страна - кметът Любен Сивев, председателят на Общинския съвет Ивайло Петков. Специален поздрав бе представен и от името на г-н Насуф Насуф, областен управител на област Силистра, в който се казва, че събитието ще остане трайно в народната памет, защото е крачка напред в развитието на историята.
Според предварителната програма основният доклад е на научния сътрудник от Варна г-жа Станка Димитрова: „Представям войната и нейното отражение, влияние и значение сред българския народ, вкл. от няколко „ъгъла" - политически и социален; очертавам участието на българи във войната; място бе отделено и за промяната в настроението на българския народ предвид очакванията му за освободителна мисия от страна на Русия". Тя отбелязва още, че след 8 столетия Русия достига бреговете на Дунав и ефектът от войната, водена основно на територията на Добруджа, е, че народите в района на Черноморието преначертават своята съдба - Балканите, Причерноморието и Бесарабия. Православието като християнска вяра получава правото за изява и на строителство на храмове.
На 21 юни са предвидени няколко тържествени момента: церемонията по откриването на Туристическия посетителски център и ритуал по откриване на бюст паметник на фелдмаршал П. В. Румянцев. Цветя ще бъдат поднесени и на скалата, където е подписан Кючуккайнарджанския мирен договор, както и на паметника на руската императрица Екатерина Велика, първият по рода си у нас, изграден преди няколко години. В обозримо бъдеще в Кайнарджа ще има още два паметника на велики пълководци - генералисимус Александър Суворов, един от основоположниците на руското военно изкуство, и на адмирал Григорий Спиридов, разгромил флота на Османската империя в рамките на войната, чийто финал е в Кайнарджа край едноименната историческа чешма.