- 06 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7948
- GBP / BGN 2.3306
- CHF / BGN 2.0802
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ивайло Калфин: Случващото се с банковата система показва слаби и липсващи институции
27 Юни 2014 | 15:17
/КРОСС/ Това, което се случва момента в България, показва слаби и липсващи институции. Така Ивайло Калфин от АБВ коментира в ефира на Дарик радио разгръщащите се сюжети около, първоначално КТБ, а днес - и Първа инвестиционна банка. Той обясни, че уверения за стабилността на банковата система не могат да се дават от лица и институции, чийто предмет на дейност няма общо с банки и финанси. „Не може министърът на вътрешните работи да обяснява колко е стабилна банковата система, къде е министър-председателят? Очаква се гуверньорът на БНБ също да излезе много ясно, а не със съобщения на пресцентъра на банката. Ако за разклащането на банковата институция не излязат сериозни мотиви, то прокуратурата също би трябвало да вземе отношение към случващото се. Въобще, институциите ги няма в държавата и това дава възможност за разпространяване на всякакви слухове", заключи Калфин.
Ивайло Калфин обясни, че българската банкова система не е самостоятелна, тя се наблюдава от Европейската централна банка. Той добави, че това е една от ситуациите, при които е полезно за страната ни да бъде в Европейския банков надзор - теза, която Калфин разви още по време на евродепутатския си мандат.
Калфин призова хората да бъдат спокойни за спестяванията си и обясни, че всеки влог до 100 000 евро във всяка отделна банка е гарантиран. Ситуацията, която се случва около банките у нас, е взривоопасна и ресорните институции са тези, които трябва да излязат и да успокоят гражданите, призова той. Това е върхът на цялата политическа нестабилност, в която се люшка държавата вече цял месец след изборите, каза още Калфин.
Интерес да бъде разклатена банковата система у нас имат тези със значителни дългове, смята Ивайло Калфин. „При силно разклащане на банковата система, където се поставя под съмнение валутният борд, някой може да си мисли, че като през '97-а може да си изчисти за един ден дълговете. България има един много лош урок преди близо 20 години, ще бъде безумие да го повторим наново", коментира още Калфин.