• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В Испания и Франция протестираха срещу ТПТИ

В Испания и Франция протестираха срещу ТПТИ

/КРОСС/ Стотици в Мадрид и десетки хиляди във Франция протестираха срещу търговските споразумения на ЕС със САЩ и Канада.

Няколкостотин души в Мадрид протестираха срещу Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) - голямото споразумение за свободна търговия между САЩ и Европейския съюз, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Протестиращите призоваха също да не бъде одобрявано и Всеобхватното икономическо и търговско споразумение CETA - по-малката сделка между Канада и ЕС, както и Споразумението за търговията с услуги (TiSA), включващо ЕС.

Недоволните граждани носеха надписи, гласящи, че с тези сделки местните ще обеднеят. Те скандираха "Това не са договори, това са държавни преврати!" и "Ние сме хора, не стоки!". Някои носеха около вратовете си огромни жълти вериги от микропореста гума, символизираща поробването, а други бяха облечени като магнати.

Испания се възстановява от икономическа криза, довела до масова безработица сред младежите. Икономиката й се надига, но политиците от месеци се борят да сформират правителство.

Подобна протестна демонстрация се състоя и в Париж. Тя бе част от общонационален протест срещу търговските споразумения на ЕС с Канада и САЩ в още 35 френски града. По улиците излязоха над 40 000 души.

Демонстрантите призоваха властите да последват примера на съседна белгийска Валония, чийто парламент се обяви против ратифицирането на договора с Канада. По-рано аналогична резолюция прие и парламентът на Брюкселския федерален регион.

Франция вече преустанови преговорите със САЩ, но ги продължава по проекта с Канада, който премиерът Манюел Валс намира за "юридически уравновесен".

Споразумението CETA трябва да бъде официално подписано на 27 октомври в Брюксел на срещата на върха ЕС-Канада.

За да влезе в сила, подписи трябва да поставят всички 28 държави членки на ЕС, след което документът трябва да бъде ратифициран от националните парламенти.

Споразумението предвижда отмяна на митата на почти всички категории стоки.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.