- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
КЗК иска затвор за участие в картел
18 Ноември 2014 | 08:10
/КРОСС/Комисията за защита на конкуренцията ще поиска затвор за участие в картел.
В интервю за в. "Труд" председателя на комисията Петко Николов посочи: "Участието в картел е най-тежкото нарушение на конкуренцията на един пазар. Повдигаме този въпрос, защото в 19 от 28-те членки на ЕС има наказателна отговорност за лицата, представляващи компании, които са участници в такива споразумения. Започването на дискусия по този въпрос и у нас е много важно. Във водещите европейски държави - Франция, Великобритания, Испания, Италия от десетилетия се прилага наказателна отговорност. В тези страни борбата с картелите е много по-ефективна. Такава отговорност има в САЩ, Япония, ЮАР, дори в Македония. Само при нас няма, а всички имат съмнение за картелиране на пазара. Наказателното преследване има силата да възпре определени участници да се включат в картелно споразумение. Очевидно държавата трябва най-малкото да стартира дискусия по този въпрос. Ще направим предложения до парламента, а оттам нататък как ще се развият нещата зависи от депутатите."
Според председателя на КЗК трябва да се мисли повече и как да се отстраняват причините, довели до установяване на картелно споразумение. Той напомни, че всеки национален орган по конкуренция има правомощия да одобрява поемането на задължения от участниците в картела за отстраняване на причините за подобно поведение по правила, идентични с тези на Европейската комисия и одобрени от нашата комисия. Това много бързо възстановява равновесието на пазара без съдебна намеса. Ще илюстрирам ползата от това с един пример.
През 2011 г. установихме картел и постановихме санкция за 16 млн. лв. в автомобилния бранш. Това решение се обжалва и още виси във Върховния административен съд. Ако беше приложен другият подход, проблемът можеше да се реши по-бързо, посочи Николов.
По думите му има тенденция на намаляване на санкциите на комисията от съда 5-6 пъти. Мотивът е, че има икономическа криза и вероятно съдът смята, че трябва да се даде възможност на съответната компания да плати по-малка глоба. Не коментирам решенията на съда. Може би имат своето основание, а може би не, коментира той.
Ако санкцията е в състояние да отстрани дадена компания от пазара, няма никакво съмнение, че тя е неприемлива. Но ние никога не сме налагали санкции, с които изправяме дадена фирма до стената. По закон наказанията не могат да надхвърлят 10% от оборота на дружеството за предходната година, за да може то да остане жизнено, посочи още Петко Николов.