- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ивайло Калфин: ГЕРБ и БСП правят ДПС незаобиколим фактор
28 Октомври 2014 | 08:56
/КРОСС/Ивайло Калфин, депутат от АБВ, пред "Труд"
- Какъв живот чака парламент, чиято смърт се предвижда още преди да се е родил, г-н Калфин? И какво правителство може да излъчи такъв парламент?
- В началото на това Народно събрание съм длъжен да бъда оптимист. Надявам се този парламент да има пълен мандат и да излъчи стабилно правителство. Нито вътрешнополитическата, нито външнополитическата обстановка предполагат България да продължава да се люшка с нестабилни управления за по две години. Обикновено администрацията спира да работи около смените на правителствата. Ако този процес не се стабилизира, ще имаме много сериозни проблеми - и вътрешни, и външни.
- Как ще коментирате изказването на Бойко Борисов, лидера на най-голямата партия в парламента - ГЕРБ, който вчера представи в пленарната зала три варианта - да оглави кабинет до пролетта, до президентските избори или с цял мандат? Той каза още, че е готов да не е премиер, както и президент.
- Очевидно е, че Бойко Борисов тръгва с напълно отворена оферта към съставяне на правителството. Проблемът е, че така и не чух кой е неговият приоритет - голяма коалиция, в която присъстват програмите и на левицата, и на десницата, или кабинет около програмите на десницата, който очаква подкрепа по отделни теми.
- Министерски съвет, сглобен с толкова кандърми, ще може ли да провежда решителни реформи?
- Ние му казваме кандърми и говорим за две-три седмици. Има държави, в които коалициите се съставят за месеци.
- Геополитически ли са причините формулата на кабинета все още да не е оформена?
- Напротив, доколкото ми е известно, предпочитанията на нашите партньори, да не кажа натискът, е да се създаде коалиционно правителство между ГЕРБ и БСП. Национално правителство и широка коалиция се прави около приоритети и със споразумение. То не става нито около 18-те точки на ГЕРБ, нито около разделителните червени линии на БСП. Ако партийната политика има смисъл, то е да даде нещо на своите избиратели. Аз не мога да разбера защо БСП априори отхвърли възможността да постави не разделителни линии, а ясни искания и условия: бихме участвали в кабинет, ако в държавата се случи това и това. Нека ГЕРБ да ги отхвърли, но това е сериозното отношение към държавното управление. Тук можеха да се включат и безплатното здравеопазване, и данъчната реформа, и равнището на доходите. Това е начинът да се постигне нещо, а не да стоиш в опозиция и да чакаш избирателят да дойде при тебе някой ден. Така германските социалдемократи постигнаха няколко неща, едното от които е почасова минимална ставка от 8,50 евро. Ангела Меркел беше изключително против, но в крайна сметка го прие като едно от важните условия да се състави коалиция.
АБВ на няколко пъти защити тезата си - най-стабилното управление в тази следизборна ситуация е голямата коалиция между първата и втората политическа сила. Това е стабилното управление, към което и АБВ би се присъединило с голямо желание.
- БСП има само с един мандат повече от ДПС. Каква голяма коалиция с ГЕРБ биха могли да направят социалистите тогава? С какво тя ще е по-голяма от тази ГЕРБ - ДПС?
- Не бройките са важни. Важен е знакът. Когато левицата и десницата сядат и се разбират за нещо, това очевидно няма да бъде нито програмата на десницата, нито програмата на левицата, а националните приоритети. В политиката всеки носи своята отговорност. Невъзможността на ГЕРБ да направи подобна коалиция и отказът на БСП да участва и да променя реално живота в България чрез подобна коалиция би трябвало да доведе до съответното отношение на избирателите към тях. С отказа да съставят такава коалиция тези партии отново показват, че ДПС е факторът, който не може да бъде избегнат. Така се случваше и след предишни избори - без ДПС не можеше да се състави правителство. Няма защо да се учудваме, че това се повтаря при подобно поведение на политическите партии.
- Интерес на АБВ е ясен: ако БСП влезе в такова правителство, при най-малкия трус ще бъде нарочена за виновна, което при следващите избори ще "помпа" АБВ.
- Това не е така. Ние в АБВ се стремим да бъдем максимално предвидими, принципни и да говорим с аргументи. За АБВ е по-лесно да наблюдава отстрани една подобна коалиция. Но ние заявихме, че ако се намери съгласие между ГЕРБ и БСП за подобна коалиция, ние няма да стоим отстрани и да гледаме. Готови сме да участваме и да носим отговорност в нея.
- С министри?
- Да, и с министри. И с коалиционно споразумение. Ние не правим това предложение, за да делим левия електорат.
- Какво правителство би било по-стабилно - експертно тип "Орешарски" 2 или "лидерски" кабинет?
- Кабинетът "Орешарски" го видяхме. Това е кабинет с неясно съчетание на силите и с неясно влияние върху него, несамостоятелен, където не се знае кой носи отговорност. Надявам се повече това нещо да не се случва в България. Кабинетът трябва да е в състояние да предприема мерки, а не сутрин да хвърля боб дали законопроектът Х ще мине през парламента.
За нас няма проблем лидерът на ГЕРБ да оглави правителството. За нас е важно то да се сформира на основата на коалиционно споразумение с ясно разписани ангажименти, за да има гаранции, че министър-председателят няма да провежда собствена политика извън политиката на коалицията.
В това Народно събрание има много коалиции. Ако те нямат съгласие вътре помежду си, тази нестабилност ще се пренесе и в правителството. Затова е добре не просто да участват лидери, а да се участва на много видно политическо равнище.
- Хората, които направихте АБВ, се разделихте с БСП, защото не харесвахте Сергей Станишев и неговия курс. Станишев вече не е лидер на БСП. Какво ви пречи да се съберете отново?
- Нашите претенции бяха много принципни. Част от тези, които направиха АБВ, бяха изгонени от БСП с гласовете на всички тези, които и днес са членове на Националния съвет на БСП. Така че освен лидера, аз не съм видял някаква смяна на политика. Това са същите хора, които изключиха от редиците си бившия президент, бивши министри, кметове. Какво точно се е променило там?
- Възможно ли е в бъдеще да направите с БСП червена коалиция, така както СДС и ДСБ направиха Синя коалиция?
- Надявам се този процес на разделение да бъде обновителен за левицата и да доведе до това тя да се откъсне от вече прашасали разбирания и тези, а единството є да се основава върху съвременна политика и много ясни ценности. В момента няма ценности. БСП излезе на тези избори с програмата си от миналите избори и със същите хора. АБВ им била виновна за резултата!? Как да убедиш гражданите, че със същата програма и същите хора ще постигнеш различен резултат от това, което си направил, след като си имал властта в ръцете си.