• 15 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8569
  •  GBP / BGN 2.3519
  •  CHF / BGN 2.0876
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Хазартна радост гарнирана с чиновническо безхаберие. Има ли обръчи на ДПС в хазарта?

Хазартна радост гарнирана с чиновническо безхаберие. Има ли обръчи на ДПС в хазарта?

/КРОСС/ 2014 г. е годината на късмета за лотарийните игри и бингата. Те получиха неочаквана данъчна ваканция и не заплащат такси за хазартна дейност както останалите организатори от бранша. Вече повече от десет месеца от тези хазартни игри не постъпват суми в държавния бюджет, като тенденцията най-вероятно ще се задържи до края на годината, поради липсата на технологично време за придвижване на промени в хазартното законодателство. Загубите за държавата се изчисляват в милиони, но до момента няма видими адекватни действия на отговорните институции - МФ и най-вече от Държавната комисия по хазарта като специализиран орган, провеждащ държавната политика в тази сфера. Виновни длъжностни лица също няма, а бюджетът е на червено. Щедрият подарък за операторите на лотарии и бинга се оказа в резултат на законодателен пропуск след като в края на миналата година се приеха последните изменения в Закона за хазарта. С тях депутатите въведоха такса в размер на 15 % върху стойността от направените залозите за фирмите, които организират офлайн хазарт и 20% такса за разликата между залозите и изплатените печалби за онлайн организаторите.

Според новия ред таксите се събират от Държавната комисия по хазарта, а не от НАП. В дъното на цялата тази хазартна каша седи поредното чиновническо безхаберие и бездействия, от което явно личи как някой не си е свършил работата. А при анализирането на проблема изникват множество въпроси без отговор. За какво става дума? По-горе отбелязахме, че сумите от хазарт се събират от Държавната комисия по хазарта, която осъществява надзора върху хазартната дейност в страната. От това би следвало, че ръководителят на ведомството е длъжен да защитава държавните и обществени интереси в тази област и да носи отговорност за събирането на приходи от хазарт. Но дали е така на практика? В случая е странно, че - Огнемир Митев - председател на ДКХ проспива законодателния пропуск и не уведомява по надлежния ред МФ, а това е направено от страна на НАП. Законови промени за попълване на празнотите в облагането - няма, след като същите би трябвало да бъдат инициирани от Държавната комисия по хазарта.

Странностите не свършват до тук, тъй като прави впечатление, че същият този отговорен държавен чиновник не предприема нищо, за да попълни празнотите и да защити държавния интерес. Пълно бездействие по казуса. Няма инициатива за проект на закон, нито обществено обсъждане на проблема, както от страна на МФ така и от ДКХ. Дали това е от некомпетентност или се цели да бъдат облагодетелствани определени фирми, също не е ясно. Върхът на всичко е, че след като още в началото на март е внесен законопроект от депутата Георги Кадиев, с цел да се преодолеят щетите от пропуска в облагането, председателят на ДКХ отново не предприема нищо. На всичкото отгоре, в отговор на парламентарен въпрос от страна на ДКХ и МФ се излагат голословни твърдения, че законопроектът бил пълен с недостатъци и противоречия. Тук важното е, че все пак председателят на хазартната комисия признава най-важното - определени хазартни игри не се облагат. След като се признава главното идва и другия логичен въпрос. Какво са направили МФ и особено ДКХ, за да се отстранят техническите недостатъци по законопроекта? Отговорът беше даден малко по-горе, с една дума нищо. Йордан Цонев от ресорната бюджетна комисия в парламента пък твърди, че било необходимо становище на Министерски съвет и така проектът потъва в забрава.

Чудното е, че от една страна ръководството на ДКХ не съдейства за запълване на законодателния пропуск, но от друга страна бързо разработва промени в множество нормативни актове в хазартната област - наредби и правила. Изводът е, че приоритети на ведомството са други и не са свързани с приходите. Остава и въпросът, защо при това явно бездействие никой до момента не е потърсил отговорност на ръководителя на ДКХ и как се прощават с лека ръка щети за милиони. Наши източници твърдят, че Огнемир Митев е свързан с ДПС и минава за протеже на Йордан Цонев. Може би това е ключът към отговора на загадката защо бившият министър на финансите Петър Чобанов, а сега депутат от ДПС, му опъва чадър и не му търси отговорност. Сега топката със закона е прехвърлена в полето на 43-тото Народно събрание. Ще потърсили някой отговорност от ръководителя на ДКХ за бездействието му, нанесло вреди за милиони на бюджета, също предстои да видим. В крайна сметка от решаването на хазартния ребус ще стане ясно има ли задкулисни договорки между ДПС и ГЕРБ, за запазване на провалени ДПС-кадри и в новата власт.

Автор: Йорданка Кръстева

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.