- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Wall Street охлажда шистовия бум
28 Октомври 2014 | 08:30
/КРОСС/ Спадащите цени на петрола поставят на изпитание ангажимента на инвеститорите от Wall Street към шистовия бум в САЩ, който разчита на тяхното финансиране, пише Bloomberg. В началото на месеца акциите на компаниите от енергийния сектор започнаха да се обезценяват, а разходите за финансирането им нараснаха. На борсите в САЩ цената на суровия петрол е спаднала с 25% спрями тазгодишния си връх, достигнат на 20 юни.
От края на август акцииите на енергийни компании на щатските борси са спаднали с 14%, докато понижението на основния борсов индекс Standard & Poor's 500 е само 3.8%. Същевременно доходността по облигациите, емитирани от американски шистови компании, е нараснала със средно 1.16%. "Отношението на инвеститорите към петролната и газова индустрия определено се промени през последните 30 дни", коментира Рон Орманд, ръководещ инвестиционното банкиране в MLV & Co. "Не смятам, че енергийният бум е свършил, но вече се намираме в период, в който хората започат дапреоценяват бюджетите си", добавя той.
Ролята на външните инвеститори различава сегашния енергиен бум от начина, по който индустрията се е финансирала в миналото. През 1994 г. компаниите са финансирали сами 42% от капиталовите си разходи, показват данните на Independent Petroleum Association of America. Сега шистовите компании харчат 50% повече от собствените си капиталови потоци благодарение на средства, заети от пазара. Енергийните компании също така продават двойно повече акции на борсите спрямо нивата отпреди 10 години.
"След спукването първо на дотком балона, а после и на този на недвижимите имоти, Wall Street трябваше да вложи парите си някъде. Изглежда голяма част от капитала е била вложена в местния добив на нефт и газ", отбелязва Майкъл Вебер, директор на Енергийния институт към университета в Остин.
След започналото възстановяване на капиталовите пазари енергийния сектор възстанови част от загубите си, но остава най-губещ. От края на август 75 компании, занимаващи се с шистов добив, за загубили 158.6 млрд, долара от пазарната си капитализация. Преди месец доходността на облигациите на енергийните компании с най-висок рейтинг е надвишавала с 1.48% тази по американските ДЦК, а сега разликата надхвърля 1.7%. При енергийните облигации с нисък рейтинг разликата се е покачила от 4.07 до 5.07%.
Според данни на Fitch емитирането на енергийни облигации с висока доходност е нараснало със 148% от 2009 г. насам и достига 211 млрд. долара. Енергийните компании отговарят за 16% от пазара на този тип книжа. През миналата година шистовите компании са инвестирали 38 млрд. долара повече от 19-те млрд. генерирани парични потоци. За сравнение преди десетилетие съотношението е било 1 към 18 млрд. долара. "Заемането и дефицитите в сектора са напълно различни спрямо миналото. Всички се влюбиха в шистови бум и се отнесоха", отбелязва Ерик Синамонд от фонда Aston/River.