- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Короната е символ на държавност, не на поданичество
12 Октомври 2015 | 09:26
/КРОСС/ Златни копия от короните на цар Константин Тих и на съпругата му ще бъдат изложени по Коледа в НИМ.
ПРОТИВНО на много мнения от началото на прехода, когато се определяше гербът на страната с корона ли да бъде, или не, група учени, между които и моя милост, доказахме, че царската корона е символ на държавност, а не на монархия. И, слава богу, успяхме - короната влезе в герба на Република България.
Царските корони обикновено са най-представителните експонати във всички национални исторически музеи по света - когато ги имат, разбира се. В много страни короните ги няма по простата причина, че поради злощастни исторически обстоятелства са били заграбени и след това унищожени.
Съдбата на нашите царски корони също е печална. Първата ни корона след превземането на Първото българско царство е пленена след превземането на Преслав през 971 г. Откарана е в Константинопол заедно с царя, където той е бил детрониран, и след това е показвана като трофей на колесница, в която са се возили на тържествено шествие заедно с една чудотворна икона на Богородица, която българите много тачели. След това следите ѝ се губят, не знаем какво е станало.
Цар Самуил, цар Гавраил Радомир и цар Иван Владислав, които са възстановили бързо българската държава, също са имали корони. Но след превземането на Охрид след 1018 г. короната е попаднала също в ръцете на византийците и изчезнала. Няма я в нито един музей по света.
Короната на Второто българско царство е подарена от папа Инокентий Трети на Калоян през 1204 г. Тя е носена от всички царе на Асеневата династия, тъй като носи голяма легитимност - връчена е директно от папата. Дори и династиите на Шишмановци и Тертеровци, след като се омъжели за някоя втора братовчедка от Асеновия род, веднага си слагали прозвището Асен и управлявали, носейки тази корона. Тя е пленена от турците през 1395 г., когато Иван Шишман се е предал в клепостта Никопол. И отново следите ѝ се губят.
Третото българско царство въобще не е имало корона - нито княз Батенберг, нито царете Фердинанд и Борис са си поръчвали корони. Неизвестно по какви причини, но изглежда от криворазбран популизъм, още повече, че те са се водели царе на българите. Официално титлата на Борис и Фердинанд е не цар на България, а царе на българите. Корона обаче са могли да имат само като цар на България, а както казах, короната е символ на държавност, не на поданичество.
Досега се примирявах, че в Националния исторически музей няма корона на български царе. В музея правилото е копие да няма, всичко да бъде оригинално, макар че в много музеи има копия на най-различни паметници. Знаех обаче с какво уважение се отнасят унгарците към своята корона, изложена в техния Национален исторически музей. Историята ѝ е любопитна - по време на Втората световна война е била изнесена в Америка, после са се мъчили да я върнат и са успели. Сега тя се намира не в Националния исторически музей, ами в една витрина в парламента. Като минават покрай нея депутатите, да им се внушава чувството за държавност.
Но в началото на тази година научих с изумление от медиите, че унгарската корона също е копие. Изработена е по средновековно изображение. И си помислих с какво сме по-долу от унгарците, затова реших да направя и аз копие на наша корона.
За да не бъда хапан, че харча излишни държавни пари, реших проблема както много пъти, с дарения. Обърнах се към г-н Лъчезар Цоцорков, собственика на МОП "Асарел-Медет", който вече ни беше спонсор със злато за копието на Панагюрското съкровище. И той ни отпусна злато, колкото изчислихме, че е необходимо - 1,5 кг. Обявих по телевизията, че имам нужда от бисери за короната, и получих и тях. И понеже ми се обадиха няколко майстори, които искаха да я направят безплатно (нека само някой да каже, че българите не са патриоти...), избрах г-н Стойчо Везенков. Беше ми представен като най-добрия.
Така започнахме. Преди няколко дни одобрих макета на мъжката царска корона. Направен е въз основа на изображение на царската корона от фреските на цар Константин Тих, направени през 1259 г. в Боянската църква, и на цар Иван-Александър от Бачковския манастир в средата на ХIV век.
След като направи точен разчет, г-н Везенков заяви, че остава злато, и тогава стана ясно, че можем да си позволим да направим и женската корона. В Боянската църква цар Константин Тих е представен с жена си. Затова реших г-н Везенков да пресъздаде нейната корона. Двете корони вероятно ще бъдат готови до Коледа.
Възможно е да ги дам за 2-3 седмици в българския парламент. Но си мисля, че тези корони трябва да ги гледат преди всичко българите - те са я направили чрез отделни техни представители, със свои собствени пари. Парламентът и държавата не са дали нито стотинка. Затова принадлежат на българите, а Националният исторически музей принадлежи на всички тях. Тъкмо там им е мястото.
По Коледа музеят няколко дни е с открити врати, за да може свободно българите да се насладят на деянията на своите предци. Така че тогава ще бъдат изложени и двете царски корони.
Проф. Божидар Димитров, в. 24часа