- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Корупцията в публичните институции е сред най-сериозните пречки пред бизнеса
07 Октомври 2016 | 11:00
/КРОСС/ Ширещата се корупция в администрацията ограничава възможностите на българските компании. Това показва проучване на БТПП, представено в в сутрешния блок на бТВ от председателя на организацията Цветан Симеонов.
Според допитването 46 на сто от компаниите са получавали искане за подкуп от държавна структура, а 48 на сто не са. Той уточни обаче, че някой компании са отхвърлили участието в проучването с аргумента, че не искат да говорят на подобни теми.
На най-високите нива на държавна администрация корупцията не е толкова разпространена. „Според нашите наблюдения на най-високо равнище корупцията не е ежедневна практика, но второ и трето ниво е каналът за отправяне на подобен род предложения", посочи той. Винаги, когато нещата зависят от администрацията, се получават ексцесии и колкото повече законът дава на чиновника да каже „да" или „не" без ясни правила има база за корупция, добави Симеонов.
Близо 80% от компаниите, участвали в анкетата на БТПП, посочват, че исканията за подкуп създават пречки в работата им, а само 2% заявяват, че не са били обект на подобни незаконни практики.
Изследването сочи още, че в държавната администрация корупцията е 49%, а в общинската - 47%. В неправителствения сектор е 4 на сто.
Според БТПП решението е въвеждане на електронно правителство, за да елиминира субективния държавен чиновник. „Вече назря момента това да се направи или да кажем че нямаме сили да се борим с корупцията."
Най-голям дял по корупционни практики е секторът на обществените поръчки. Според Симеонов лошото законодателство води до такъв голям процент, тъй като явно има начин да се нагласи предварително победителя.
Бизнесът е категоричен, че ще настоява всичко да става по електронен път, а администрацията само да проверява дали са верни данните.
От вчера на сайта на БТПП има раздел за подаване на сигнали за корупция.