• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Косово не получи членство в ЮНЕСКО

Косово не получи членство в ЮНЕСКО

/КРОСС/ЮНЕСКО не прие Косово за свой равноправен член. Борбата на най-младата балканска държава да влезе в световната организация се провали заради 3 гласа по-малко от необходимите 95 „за".

Испания, Словакия и Русия бяха сред страните, които не подкрепиха кандидатурата на Прищина. Косово обаче не получи и подкрепата на съседна Босна и Херцеговина, както и на Полша, Румъния и Гърция, които се въздържаха в гласуването. Сред страните, които гласуваха „за" Косово в ЮНЕСКО, бяха България, Албания, Словения, Турция и Германия.

Малко преди важното гласуване на общото събрание на ЮНЕСКО в Париж, Сърбия внесе предложение да се отложи решението, но това беше отхвърлено. В крайна сметка 3 гласа в подкрепа на кандидатурата не стигнаха и ЮНЕСКО не прие Косово сред редиците си.

Кандидатурата на Прищина срещна доста трудности с някои от страните от бивша Югославия. През миналия месец в Сърбия имаше масови протести срещу приемането на Косово в ЮНЕСКО.

Междувременно сръбските медии отразиха новината като победа, а в Косово и Албания - като продължение на ожесточената борба на Сърбия срещу кандидатурата на Прищина за членство в ЮНЕСКО.

Косово провъзгласи независимостта си през 2008 г., а от тогава е призната от 111 страни по света. До момента страната е член на две организации с участието на ООН - Световната банка и Международния валутен фонд.

Преди днешния вот външният министър на страната Хашим Тачи, който е бивш военен командир по време на войната със Сърбия и бивш премиер, призова Белград да подкрепи кандидатурата на Прищина. Косово се ангажира да опази сръбското културно наследство в страната, ако бъде приета в ЮНЕСКО.

Тъмната слава на Хашим Тачи обаче го свързва именно с финансиране на албански сепаратистки групи и терористични нападения над в Косово. Следите от нападенията оставят след себе си унищожени православни храмове, откраднати икони, поругани надгробни паметници и артефакти, свързани със сръбската и православната история.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.