- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Оправдаха бившия шеф на бургаския затвор
05 Ноември 2014 | 18:10
/КРОСС/ Бившият шеф на бургаския затвор Деян Костов бе оправдан днес от Окръжен съд-Бургас за престъпление по служба. Прокуратурата го подведе под наказателна отговорност заради това, че е променил режима на осъдения за отвличане и убийство Янаки Стаматов. Стаматов, който е от голям ромски рот във варненското село Дългопол е пратен от Варна в Бургас. След няколко месеца в окръжния затвор, последвало преместването му в общежитието „Житарово". Според обвинението Деян Костов е извършил длъжностно престъпление, по което го грози затвор до три години.
Бургаският окръжен съд (БОС) обаче бе на друго мнение. Днес бяха разпитани трима ключови свидетели, сред тях бившият зам.-министър на правосъдието Димитър Бонгалов и ексръководителят на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" Петър Василев. Пред съдебния състав те подчертаха, че право на началника на затвора е да пренасочи задържан. Още повече, че за Янаки Стаматов можело да се осигури и строг режим в общежитието „Житарово". Той бил пратен там, защото имало остра липса на ковач, а пандизчиите били добри земеделци и животновъди и стопанството значително се увеличило. Лично Петър Василев избрал затворника, след като получил писмена молба от Деян Костов да му прати пандизчия с уменията на ковач.
В пледоарията си прокуратурата поиска Костов да бъде признат за виновен и осъден на три години затвор. Представителят на държавното обвинение посочи, че в качеството си на началник на Затвора в Бургас, Деян Костов е имал право да премества лишените от свобода само въз основа на решение на оправомощената за това комисия. В конкретния случай, затворник, излежаващ 15 години лишаване от свобода при първоначален строг режим, е бил преместен от Затвора във Варна в Затвора в Бургас със заповед на Главния директор на Главна дирекция „Изтърпяване на наказанията". Подсъдимият издал заповед за преместването му в затворническо общежитие при по-лек режим на изтърпяване на наказанието. Според прокурора, че Костов не е бил овластен, нито е имал право да извърши преместване по този начин. Държавното обвинение смята, че така е била набавена облага за затворника, който е търпял наказанието си при по-лек от определения му режим.
Двамата защитници на Костов пледираха той да бъде оправдан, тъй като от събраните по делото доказателства не се установява нарушение на определения на затворника режим за търпене на наказанието, нито се доказва да е била създадена облага за него. Те обърнаха внимание, че в затворническото общежитие затворникът не е ползвал привилегиите, дадени на лишените от свобода при общ и лек режим. Пълномощниците посочиха, че Костов не знаел в кой затвор в страната има специалист със съответните умения, нито го е посочил конкретно. Преместването било извършвано за целите на затворническо производствено предприятие. Подсъдимият разпоредил прехвърляне на затворника в общежитието два месеца след преместването му от Затвора във Варна в Затвора в Бургас. В общежитието той продължил да търпи наказанието при строг режим, а по време на работа всички затворници били равно третирани. Защитниците се позоваха на събраните днес свидетелски показания, според които годишно се преместват 60-70 затворници, за да извършват специализирана работа или да се обучават. Тази практика била в съответствие с изискванията на Европейската конвенция за правата на човека и с указанията на Европейската комисия. Според тях не са настъпили сочените от прокуратурата вредни последици, или ако има такива, те са нищожни и не представляват престъпление.
В последната си дума подсъдимият заяви, че въпросното преместване е сред малкото изключения в системата на затворите с цел осъществяване на производствена дейност. Той смята, че не създал облаги за затворника. Затова Костов поиска да бъде оправдан по повдигнатото му обвинение, съобщава "Флагман".