• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В Крим изследваха кораб от XIII век

В Крим изследваха кораб от XIII век

/КРОСС/ Кораб с условно наименование «Фороски византиец» бе намерен в запазено състояние. Корабът се запазил, благодарение на това, че потънал на голяма дълбочина. Археолози изследваха корабокрушението от XIII век на 16 километра от селище Форос (Крим). След направените изследвания, директорът на Черноморския център за подводни изследвания (Симферопол) Сергей Воронов и завеждащият на отдела към Центъра за подводна археология и кандидат на историческите науки Виктор Вахонеев, съобщиха резултатите от изследванията.

Останките на потъналия някога кораб са били открити на дълбочина от 128 метра. Дължината на плавателния съд е била около 40 метра, до днес се запазили 32 м.

Изследователите установили, че във времето са се запазили цели фрагментите от кораба - част от палубата, 9 гребла, две мачти и други.

«Фороския византиец» е бил предварително датиран по намерените на него амфори, благодарение на които археолозите установили, че корабът е от XIII век. Причините за корабокрушението не са ясни. Руските археолози планират да продължат с изследователската работа по древната находка.

История на изследванията:

Корабът е намерен през 2008 година от експедиция, която се провеждала съвместно с Института по археологическа океанография към Университета в Роуд Айлънд и Океанографския институт «Удс Хол». През 2009 година корабът бил изследван с подводен апарат «Софокъл-1», а през 2010 година изследванията се провеждали с участието на технодрайвъри. Тогава за първи път водолазите провели изследвания на такава голяма дълбочина (128 метра).

Въпреки особените природни условия, корабът се е запазил добре. Това се дължи на това, че на големи дълбочини на дъното на Черно море съществува сероводороден слой - среда, лишена изцяло от кислород. Поради тази особеност, в тези условия добре се запазват органически останки, в това число и дървесина.
Античните градове на Крим преминават в зоната на Източна Римска империя след нейното отделяне от Западната (395 г.). В продължение на цялото ранно средновековие Югозападният Крим и преди всичко Херсон, са били форпостовете на Византия в Таврик. Известно време Източен Крим (Боспор) се намирал под управлението на Византия. Византийското владичество в Крим било прекъснато от Четвърти кръстоносен поход (1202 -12014 гг.), а през втората половина на XIII то се възстановило, но не за дълго. Вече в средата на XIV век, Херсонес по всяка вероятност, вече е бил управляван от генуезците.

"НАУКА И ЖИЗНЬ"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.