- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Митов: Участието на Кристалина Георгиева в битката за шеф на ООН нито е провал, нито е загуба
12 Октомври 2016 | 11:36
/КРОСС/ Казусът Бокова-Георгиева е тривиален, а само ние, в България, го обръщаме в скандал. Ако Кристалина беше влязла в състезанието по-рано, щеше да има по-добър резултат. Това обяви външният министър Даниел Митов пред Нова телевизия.
„Участието на Кристалина Георгиева в битката за шеф на ООН нито е провал, нито е загуба. Какви са фактите. Според новия регламент новият шеф на ООН трябваше да събере 9 гласа „за" и да няма нито едно наложено вето. Ирина Бокова нямаше тези гласове. Две държави твърдо й даваха вето. Тя не можа да преодолее тази бариера в последните 9 месеца. Е, като си поставен в тази ситуация защо на се смениш кандидата...", обясни Митов.
Попитан дали Германия е било в основата на издигането на кандидатурата на Кристалина Георгиева, той каза: „Ирина Бокова нямаше шанс. Това е първият мит, че е могла да оглави ООН. Вторият мит за намеса отвън за Кристалина. Няма такова нещо.". Така външният министър влезе в противоречие с премиера Борисов, който призна, че България е получила сигнали отвън за номинирането на Георгиева. А световни издания направо разкриха схемата, при която Меркел е натискала за кандидатурата на еврокомисарката.
"След като прецезирахме шансовете на Бокова, се стигна до рокадата - продължи с абсурдните си твърдения външният министър. Ако Кристалина беше влязла в състезанието по-рано, щеше да има по-добър резултат. У нас имаше политици, които излязоха от кожата си само и само да говорят глупости. Пак ще кажа, че Бокова работеше с надеждата, че ще може да преодолее ветото, но не успя. Скандалът около избора си го заформяме тук, а всъщност е един толкова тривиален казус. Хърватия също оттегли подкрепата от своя кандидат", добави Даниел Митов.
Относно предстоящите избори външният министър обясни, че секциите за гласуване са намалени, но такива параметри е заложил новият закон. „Секциите са намалени. А защо е така, въпросът е към парламента. Такива параметри ни е задал парламентът, така работим. Аз очаквам, че ще има забавяне на изборите, защото ще се гласува и за референдум. Ще има ръчно дописване на имена в списъците, което със сигурност ще забави процеса. Ние предлагаме в Северна Корея и Монголия да няма секции. Няма смисъл от такива в Сирия, Ирак, Либия, защото никой не може да гарантира сигурността", добави Митов.