• 28 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7529
  •  GBP / BGN 2.3469
  •  CHF / BGN 2.0763
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 29°C

Актуална информация за качеството на водите по Черноморското крайбрежие

Актуална информация за качеството на водите по Черноморското крайбрежие

/КРОСС/ Във връзка с обилните валежи през месец май и юни т.г. и възникналата извънредна ситуация в района на гр. Варна и други райони в страната, Министерство на здравеопазването своевременно с писмо № 16-00-147 от 206.2014г. даде необходимите указания по отношение контрола и действията, които следва да се предприемат от регионалните здравни инспекции за недопускане повишаване на здравния риск и ограничаване възникването и разпространението на епидемични взривове и епидемии, вследствие наводненията.

Специфични указания са изпратени на регионалните здравни инспекции - РЗИ Добрич, Варна и Бургас по отношение предприемане на действия при евентуален риск, свързан с влошаване качеството на водите за къпане, в т.ч. по отношение провеждането на мониторинга на водите за къпане в зоните за къпане по Черноморското крайбрежие.

Мониторингът на водите за къпане в Република България се извършва изцяло в съответствие с европейските и национални изисквания (Директива 2006/7/ЕО за управлението качеството на водите за къпане, респ. Наредба № 5 за управление качеството на водите за къпане), провежда се минимум два пъти месечно във всяка зона за къпане, а при необходимост при извънредни ситуации и по-често. Компетентен орган по прилагане на европейското законодателство в областта на водите за къпане в страната е Министерство на здравеопазването и посочените по-горе три регионални здравни инспекции по отношение Черноморското крайбрежие.

Резултатите от проведения мониторинг през м. май и юни, от трите РЗИ не показват съществено отрицателно повлияване качеството на водите за къпане като цяло, вследствие обилните валежи през тези месеци. Получените стойности по изследваните микробиологични показатели в зоните за къпане са в съответствие със задължителните, а в по-голямата част от зоните дори и с по-строгите препоръчителни изисквания към качеството на водите за къпане и къпането в тях не представлява риск за здравето за населението и туристите, летуващи на българското Черноморие.

До настоящия момент единствено при извършен анализ на проба вода от 30.06.2014г. от една зона за къпане - „Офицерски плаж", гр. Варна е констатирано надвишаване на нормите, поради което веднага след получаване на резултатите, РЗИ Варна е наложила временна забрана за къпане в тази зона и своевременно е уведомила за това населението, областните и общински власти. При подобряване качеството на водите за къпане, доказано с лабораторен контрол, къпането в тази зона отново ще бъде разрешено.

Следва да се отбележи, че в тази зона за къпане и друг път (през предходни години) са констатирани проблеми с качеството на водите за къпане. Основна причина за това е вливането в района на зоната за къпане на т.нар. „Шокъров канал", който събира дъждовни води от част от гр. Варна и вилни зони около града, вероятно и от нерегламентирано включени в него фекално-битови отпадъчни води. Проблемът е поставян многократно на вниманието на институциите на областно и общинско ниво в гр. Варна, от които зависи решаването на този проблем.

Пробите морски води от съседните зони за къпане в района на гр. Варна („Бриз-3 Буните", „Централен плаж", „Южен плаж" и кв. „Аспарухово"), не показват отклонения от задължителните изисквания, и използването им за къпане не представлява опасност за здравето на хората.

Във връзка с появилите се в медиите съобщения и коментари по отношение опасността от заразяване с хепатит А при ползването на водите за къпане, следва да се отбележи следното:

Съгласно съвременните разбирания и насоките на Световната здравна организация относно безопасността на природните води за рекреация (Guidelines for safe recreational water environments) по принцип възможност за заразяване с хепатит А при ползване на природни води за къпане, плуване, водни спортове не може да бъде напълно изключена, но рискът за това е нисък и може да е от значение само при много голямо замърсяване на водите за къпане с отпадъчни фекално-битови води. Както бе посочено по-горе, съгласно резултатите от провеждания мониторинг, такова замърсяване не е налице в зоните за къпане по българското Черноморие, в които няма забрана за къпане.

Министерство на здравеопазването не е давало препоръка хората и туристите, които ще почиват на българското Черноморие предварително да се имунизират срещу хепатит А и категорично отхвърля такава необходимост.

Министерство на здравеопазването, чрез Регионалните здравни инспекции ще продължи да извършва необходимия мониторинг на качеството на водите за къпане и в случай на необходимост ще даде съответни указания и ще информира своевременно населението и летуващите на българското Черноморско крайбрежие туристи, както и компетентните органи и други заинтересовани лица и институции за предприемане на съответни мерки (вкл. и за забрана на къпането), където и когато това се налага, с цел недопускане възникване на риск за здравето на хората.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.