- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Напаст от кърлежи в страната
08 Май 2017 | 15:05
/КРОСС/ С настъпването на пролетта зачестиха ухапванията от кърлежи. Повечето райони в столицата вече са обработени срещу кърлежи, но това не ги унищожава напълно, а само намалява популацията им, предупреждават от столичната здравна инспекция. Най-голямата опасност при ухапване от кърлеж е заразяване с лаймска болест. Около 30% от кърлежите са носители на коварния вирус.
Зорница Стаменова открива кърлеж под мишницата на двегодишната си дъщеря след разходка в парка "Заимов".
"И като се загледах, видях, че е малко кърлежче и изтръпнах, защото въобще не очаквах. И заведох я в поликлиниката, там и го махнаха и ме посъветваха да го занеса в паразитологията, за да го изследват. Излезе резултатът и се оказа, че е заразен с лаймска болест", разказва пред БНТ Стаменова.
За да се разбере дали детето се е заразило, трябва да се изчакат поне 30 дни. Най-често срещаните кърлежи в градските паркове и градини са пасищните. Обработките срещу тях са напролет и наесен. Препаратите са разрешени от министерството на здравеопазването и нямат остатъчно действие, затова само редуцират броя им.
"Един женски кърлеж снася от порядъка на 2000-15000 яйца. Само с тези две обработки, не може да се ликвидира този проблем", обяснява д-р Цезарина Илиева, началник на отдел „Паразитология", Столична регионална здравна инспекция.
Фирмите, които пръскат срещу кърлежи, задължително трябва да се съобразяват с метеорологичните условия.