- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Парламентарен контрол ще има и без кворум
20 Ноември 2014 | 20:05
София /КРОСС/ Парламентарният контрол ще може да се провежда и при липса на кворум. Предложението е внесено от депутата от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. От него става ясно, че когато при проверка се установи, че в пленарната зала няма необходимият кворум, председателят на Народното събрание ще може да продължи заседанието, да го прекрати или да го прекъсне за определено време, за да се събере необходимият кворум.
В случаите на продължаване на заседанието при липса на кворум в пленарната зала може да се провежда само парламентарен контрол, но не могат да се провеждат гласувания и да се приемат актове. В случаите на прекъсване председателят може да възобнови заседанието не по-късно от един час в рамките на работното време, ако при новата проверка е налице необходимият кворум. Текстът беше подкрепен от 86 депутати, 42 бяха „против", а 10 се въздържаха. По време на дебатите по текста председателят на БСП лява България Михаил Миков заяви, че според Конституцията парламентът упражнява парламентарен контрол над изпълнителната власт и това не е отношение между отделни народни представители и отделни министри. Председателят на парламента Цецка Цачев посочи, че да се говори, че по времето на контрола традиционно от 11.00 часа в петък трябва да се изисква наличието на 121 народни представители, е несъстоятелно.
Валери Симеонов от Патриотичния фронт пък предложи всяко пленарно заседание да започва с химна на България. "В този храм на държавността трябва да звучи националния химн", уточни Симеонов.
При първо гласуване беше отхвърлено това предложение, но Валентин Касабов от ПФ поиска прегласуване.
Химнът е само 50 секунди, какво са 50 секунди пред времето, което тук губим в словоблудстване. Химнът е настояще, минало и бъдеще. Отхвърляме символите на българщината, какъв знак даваме на нашите избиратели, на децата", апелира Касабов.
Предложението обаче беше отхвърлено и при прегласуването.