• 21 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8824
  •  GBP / BGN 2.3574
  •  CHF / BGN 2.1037
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Пловдив – „Eвропейска столица на културата” за 2019 г. в България

Пловдив – „Eвропейска столица на културата” за 2019 г. в България

/КРОСС/ Независимата комисия за подбор, която оценява българските градове, състезаващи се за „Европейска столица на културата" за 2019 г., препоръча титлата да бъде присъдена на Пловдив, съобщават от Представителството на Европейската комисия в България.

Другите три града, одобрени след първия кръг на конкурса през декември 2013 г., бяха София, Варна и Велико Търново.

Официалното номиниране на Пловдив от страна на Съвета на министрите на ЕС се очаква да стане през май 2015 г.

„Поздравявам Пловдив както за спечелването на конкурса, така и за това, че ще бъде първата Европейска столица на културата в България. Конкурсът беше тежък, с 8 първоначални кандидати, от които бяха подбрани 4 финалисти. Убедена съм, че посетителите от Европа и целия свят ще могат не само да открият забележителностите на Пловдив, но и да оценят културното многообразие, история и ценности на нашия континент. Убедена съм, че титлата ще донесе на Пловдив и околностите му значителни дългосрочни културни, икономически и социални преимущества, както видяхме при предишните Европейски столици на културата", заяви европейският комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу.


В съответствие с решението на Европейския парламент и Съвета на министрите на ЕС, с което се определят критериите за получаване на титлата „Европейска столица на културата", България и Италия са двете държави, които ще си поделят титлата през 2019 година. Окончателният подбор на град в Италия ще се състои през октомври.
В критериите се посочва, че градовете следва да подготвят културна програма с подчертано европейско измерение и да стимулират участието на гражданите от града и цялата страна. Програмата трябва да има трайно въздействие и да допринесе за дългосрочното културно и социално развитие.
Европейското измерение е отразено в избраните теми и начина, по който са организирани проявите в програмата. Насърчава се сътрудничеството между културните среди от различни държави на ЕС.
Процесът на подбор на европейска столица на културата започва с фаза на предварителен подбор, след което се изготвя списък с първоначално одобрените градове. Окончателното решение се взема девет месеца по-късно. След това избраният от комисията за подбор град се определя официално от Съвета на министрите на ЕС.
Комисията, която оценява кандидатурите на градовете, е съставена от 13 независими експерта в областта на културата: шест, от които се назначават от държавата, а останалите седем - от европейските институции.

Към настоящия момент назначените от институциите на Европейския съюз членове са, както следва:

• Назначени от Европейската комисия: Сузана Жилич Фишер (Словения), професор и ръководител на отдел „Медийни комуникации" в Университета в Марибор и генерален директор на „Марибор Европейска столица на културата за 2012 г."; Улрих Фухс (Германия), заместник художествен директор на „Линц 2009 г. " и на „Марсилия-Прованс 2013 г. ".

• Назначени от Съвета: Ану Кивило (Естония), управителен директор на Международния център „Арво Пярт"; Норберт Ридл (Австрия), началник-отдел „Култура" в австрийското федерално министерство на образованието, изкуството и културата.

• Назначени от Европейския парламент: Хорди Пардо (Испания), отговорник за културните проекти в сферата на международната култура; Стийв Грийн (Обединеното кралство), който разполага с богат опит в областта на международните културни отношения и ролята на културата и езиците в обществото, придобит от работата му в Европейската мрежа от национални културни институти (EUNIC) и в Британския съвет.

• Назначени от Комитета на регионите: Елизабет Витуч (Австрия), представител на Комисията по култура и образование към Комитета на регионите и член на градския съвет на Виена.

Европейските столици на културата през тази година са Юмеа (Швеция) и Рига (Латвия), през 2015 г. ще бъдат Монс (Белгия) и Пилзен (Чешка република). Вроцлав (Полша) и Доностия Сан Себастиан (Испания) са през 2016 г., Орхус (Дания) и Пафос (Кипър) през 2017 г. и Ла Валета (Малта) и Леуварден (Нидерландия) през 2018 година.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.