- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
М. Кунева: Правителството трябва да поиска „гореща точка” в България
20 Септември 2015 | 11:51
/КРОСС/ Решението за задължителните квоти и за общия европейски отговор за бежанците може да бъде взето и след гласуване на Европейския съвет в сряда, но е добре да бъде постигнато съгласие и всички европейски страни да бъдат убедени, че това е най-доброто решение, заяви вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева в интервю за БНР. Според Кунева гласуването на квотите на ниво държавни лидери е рядък прецедент, тежко политическо решение, което би могло да раздели Европа.
По думите й, настоящата криза с потока от мигранти е най-голямото изпитание за ЕС, по-голямо дори от финансовата криза от 2008 година. Въпреки това намирането на единен отговор на финансовата криза е направило Европа по-силна. Именно затова е необходимо и сега да се търсят общи решения.
Според Кунева част от решението на миграционния проблем е присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство и осигуряването на достъп до пълния информационен масив на Шенген.
Вицепремиерът подчерта ключовата роля на Турция в спирането на бежанския поток към България и Гърция.
Важен елемент от решението на бежанската криза са т. нар. „горещи точки", отбеляза Кунева. „Това са средища, в които бързо се преглежда дали лицата, които кандидатстват за статут на бежанци имат основание за това. Дава им са статут и след това една част от тях, ако идват от сигурни страни, се връщат обратно. Другата част от тях, в зависимост от това дали ще се приеме решение за квоти, предстои да бъдат приети в европейските страни. За да може да има такива горещи точки, страните, в които има най-голям приток на бежанци, а засега това са Гърция и Италия, трябва да поискат това. Унгария се е отказала и не иска такава помощ от ЕС. Тези „горещи точки" се управляват от FRONTEX - граничната служба на Европейския съюз, но има служители на Европол и националните власти. Ние трябва да поискаме да сме „гореща точка". Ако българското правителство не поиска, няма да има такава, защото това е вид помощ. Това е нещо като разпределителен център, за да може бежанците, дошли на територията на европейска държава, да получат по-бързо съответното направление и да не се натоварва само една държава с броя на хората", обясни Меглена Кунева.