- 29 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Мораториумът върху лекарствата е неудачен, но темата се преекспонирала
08 Декември 2017 | 09:50
/КРОСС/ Изпълнителният директор на болница "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев и председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов обсъдиха пред БНТ мораториума върху нови лечения и лекарства, както и възможните начини, по които да се подобри здравната система в България.
Относно мораториума, д-р Дечо Дечев заяви, че въвеждането му е „неудачно", защото ефектът от него е неясен.
Председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов заяви, че наистина има няколко групи пациенти, които са ощетени от мораториума за нови лекарства и лечения, но за други групи има компенсация.
„По-важния въпрос в случая е дали със спестените около 20 милиона, Здравната каса ще си поеме образно казано въздух, а отговорът според мен е, че това е несериозно", каза още Пламен Таушанов.
Изпълнителният директор на болница „Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев отбеляза, че мораториумът няма да попречи на работата на болниците и проблемът се преувеличава от пациентски организации, които „се подпомагат финансово от производители" на лекарства извън България.
„Няма български производители, които произвеждат иновативни лекарства. Достъпът до тези лекарства не е спрян, могат да се закупят официално от всяка една аптека. Проблемът е дали ще се заплатят от НЗОК. Формално дали най-правилният термин е мораториум, е друг въпрос".
Д-р Дечев допълни, че му е омръзнало да се стимулира един сектор, който изземва ресурс от други сектори в здравеопазването като доболнична помощ.
Пламен Таушанов заяви, че Националната каса толерира паралелния износ на лекарства. Лекарствата и медицинските изделия нямат лимит.
Д-р Дечо Дечев заяви още, че не бива да се обвързва мораториумът върху нови лекарства с разкритата криминална схема за паралелен износ на лекарства. Според него разходите за лекарства ще се увеличават главоломно. Лекарствата са единствената стока в България с регулиране на ценообразуването. Д-р Дечев допълни, че заради застаряващото население и увеличаването на редките заболявания разходите за медикаменти ще растат и подчерта, че управленското мислене е в превенцията.