- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Минчо Христов: Още с първия закон новият парламент да премахне субсидиите
28 Април 2017 | 17:39
Минчо Христов е роден през 1962 г. в София. Магистър по история от Хаванския университет, специализира и води лекции в Университета на Сао Пауло, Колумбийския университет, Института за изследване на сигурността, Париж. Преподава социология и политология в Техническия университет в София. Автор на десетки научни публикации и две книги в областта на международните отношения, националната сигурност, борбата с корупцията. Независим депутат и заместник-председател на Комисията за борба с корупцията в 40-ото Народно събрание. Заедно със Стела Банкова внася повече от 100 закона. Водещ на предаването „Премълчани истини" по телевизия „Евроком". Водач на листата на „Възраждане" в 25-и МИР София и в Пловдив на последните парламентарни избори.
- Господин Христов, 44-тото Народно събрание вече започна работа. Какво очаквате от него?
- Доколкото познавам повечето от новите депутати, не съм оптимист.
- Намеренията на новото мнозинство е да управлява четири години?
- Ако зависи от парламента - те ще се прегърнат и ще си изкарат мандата. Въпросът е, че освен него има и български граждани, които страдат от решенията на политиците. Докога търпението на хората ще продължи, не зная.
- ПП „Възраждане" обяви, че се отказва от над 1 млн. лева субсидии, полагащи й се след последните избори. Появиха се мнения, че това е един макар и скъп, много печеливш ПР, който ще осигури на формацията още по-голям успех при следващ вот. Как бихте коментирали?
- Аз не съм член на партия „Възраждане" и не мога да говоря от нейно име. Мога да ви кажа личното си мнение. Тези грешни народни пари не бива да се докосват. След като са обещавали преди изборите, че няма да получават тази субсидия - редно е от „Възраждане" да изпълнят обещаното. Лично аз обаче съм озадачен, че ръководството на тази партия вече заговори за даряване на субсидията на частна фондация, пряко свързана с ГЕРБ и Росен Плевнелиев. Тоест говори се вече не за отказ, а за реално получаване на субсидията и прехвърлянето й към трети лица. Редно е да се питат също и Бойко Борисов, Валери Симеонов, Волен Сидеров защо те, след като също са обещавали да премахнат партийната субсидия, още не са го направили досега. А след като всички от бъдещото управление са обещавали - искрено се надявам, че първият закон на следващия парламент да е за премахване на субсидиите. Да видим... Повтарям: Политическите сили трябва да изпълняват обещанията. Ако от „Възраждане" не устоят на тази съблазън, те ще се наредят на софрата заедно с останалите политически партии. Партиите трябва да основават своята дейност на принципи и морал, а не на пари. Помните ли, че имаше една партия НДСВ. Беше най-голямата, с огромна субсидия - десетки милиони левове. Къде е тя сега? Имаше и едно СДС. Къде е то? Така че не всичко е пари.
- Ако оставите парите в кюпа, т.е. в бюджета, пак някой може да ги открадне. Защо не казахте: даваме ги за това или онова благородно дело?
- Според Закона за политическите партии парите трябва да бъдат разходвани за партийна дейност. Така всеки партиен лидер може да си определи заплата от 10 000 или 20 000 лева на месец и това не е незаконно. Или пък да плащат по 5000 лева на вечер в луксозни парижки хотели. Ако бъдат насочени към частни фондации, ще възникне въпрос защо точно на тази фондация, а не на друга. Това ще създаде според мен основателни съмнения сред хората. Затова чистата, кристалната позиция е тези пари да бъдат оставени в бюджета. Ако е възможно - нека с тях да бъдат закупени линейки или лекарства, но от държавата, и под строг обществен контрол.
- За какви суми като цяло става дума?
- Партийната субсидия в България е най-високата в света. За петнадесетина години родните партии са „усвоили", а според мен - направо са откраднали, близо половин милиард лева. В началото субсидията беше един лев на глас, сега е единадесет, нараснала е десет пъти. Нима пенсиите и заплатите са се увеличили с толкова. В следващите четири години ГЕРБ ще вземе над 50 млн. лева, БСП - над 42 млн., ДПС - 42 млн. „Обединени патриоти"- над 14 млн. „Воля" - 6 милиона. 14 000 лева партийна субсидия на месец получаваха партиите за всеки един свой избран депутат в последния парламент. Отделно бяха заплатите, бонусите и другите екстри. Това повече не трябва да се търпи.
- Били сте заместник-председател на Комисията по корупцията. Една от петте точки в програмата на „Възраждане" пак е посветена на нея. Как смятате да реализирате тази намерения, като сте извън парламента?
- Не крия, че аз съм автор на тези точки. Зад всички тях стоят законопроекти, които съм предлагал преди 10 години. Ето например за пенсиите. Законът, който внесохме с г-жа Банкова навремето, предвиждаше да се промени коефициентът за прослужено време от 1 на 1,5 процента. Това щеше автоматично да увеличи пенсиите с 40 - 50 на сто. На всички пенсии, а не както сега предлагат - до 200 лева.
- А откъде ще дойдат парите?
- От ревизия на приватизационните сделки например. Има предприятия, продадени за без пари, неизпълнили приватизационните си ангажименти. Енергоразпределителните дружества например бяха приватизирани за 700 млн. лева. А само софийското дружество, две години по-рано, бе оценено за 3,5 милиарда. Ето ви един източник на пари. От българското злато една чужда фирма източва около три милиарда на година. От акции - 1,5 млрд., от ДДС - два милиарда, пак на година. От банките, от застрахователите, от големите търговски вериги, от картела на горивата... Пари, които българската мафия граби. Само от приватизацията бяха откраднати над тридесет милиарда. Ето конкретните източници на средства. Разбира се - и от партийната субсидия.
- Но явно няма кой да се бори те да отидат при хората, на които принадлежат?
- Не мога да кажа, че всички депутати са маскари. Имаше и свестни хора, но проблемът е, че огромната маса са партийни послушковци. В лично мнение изразяваха несъгласие с партийното си ръководство, но като дойде време да гласуват, вземаха страната на партията. Вероятно за да си осигурят място в следващия парламент. Преди десетина години предложих със закон да се върне наказателната отговорност при раздаване на необезпечени кредити. Тя беше премахната през 2002 година по предложение на Иван Искров. Оттогава започнаха тези кражби в банковата система, които докараха и фалита на КТБ. Странно е, че никой депутат през последните 3 парламента не внесе този закон. Банкер, който краде, трябва да знае, че наистина ще влезе в затвора.
- Мислите ли, че някога ще има възмездие за този гигантски грабеж? За 28 години от началото на прехода и това не стана.
- Убеден съм. Има една стара китайска поговорка: „Бойте се от гнева на търпеливите. Българският народ търпи вече доста време, но бъдете сигурни, че цялата тази гавра, която се върши спрямо него с цените на газа, тока, водата, няма да се размине. Сега парламентът сигурно ще намали тези цени с 5 - 10 на сто, за да покаже: Вижте колко сме добри. Този недостоен спектакъл трябва да бъде прекратен. А това можем да го направим само ние, българските граждани.
- Бяхте депутат от „Коалиция Атака", която после стана партия. Защо напуснахте и станахте независим?
- Разделихме се с Волен Сидеров и неговата парламентарна група заради това, че отказаха да изпълнят обещанието си да се откажат от партийната субсидия. Това беше причината. С госпожа Банкова внесохме закон за премахването на субсидиите. В писмо до финансовия министър категорично заявихме, че не желаем да получаваме тези грешни народни пари. Направихме, каквото бяхме обещали.
- Как се погледна тогава на тази ваша настойчивост? Не ви ли нарочиха за черните овци?
- За мен е по-важно да изпълниш поетите ангажименти. Въпросът е принципен. Тогава доказахме, че двама независими депутати и без тези пари могат да работят нормално, да предлагат полезни неща и най-вече добри закони.
- Можете ли да дадете примери?
- Например успяхме да забраним т.нар. такса електромер. Тогава ЕРП-тата бяха решили да вземат от всеки свой абонат по 5 лева на месец, за това, че има електромер вкъщи. Нещо като наем. С едно изречение в Закона за енергетиката успяхме да забраним тази такса. Законът действа вече десет години. Излиза, че за това време сме спестили по 600 лв. на всяка българско семейство. Пет лева по 12 месеца са 60 лева на година. За десет години - ето ви 600 лева. В България има около 4 милиона електромера - по 600 лева - това са общо 2 милиарда и 400 милиона грешни пари, спестени на българските граждани с едно-единствено изречение. Въпреки че нямахме субсидии, секретарки и коли, успяхме да премахнем т.нар. наказателни лихви за предсрочно връщане на кредити, което също означаваше стотици милиони левове, спестени на българските граждани. Успяхме да спрем презастрояването на междублоковите пространства. И това само двама независими депутати. Големият въпрос е защо другите големи партии, които получаваха огромни субсидии, имаха парламентарни групи и всички екстри, дори не предложиха тези полезни закони? Навремето попитах Станишев от трибуната на парламента не го ли е срам двама независими депутати да изпълняват предизборните му обещания с конкретни законопроекти, а неговата партия да гласува против.
- И какъв е отговорът на този въпрос според вас?
- Народните представители не са представители на народа, а на партиите си. Те слушат какво им казва ръководството. А в много случаи то е обвързано с корпоративни, понякога и с директно мафиотски интереси. Ние воювахме с морал и позиции и успявахме.
- Има ли такова нещо в българския парламент?
- Щом сме успели да прокараме тези добри идеи, значи е имало и почтени депутати, които да ни подкрепят. Често използвахме и фактора изненада и на прегласуването успявахме. Използвах личните си контакти с някои депутати. Завършил съм магистратура по теория и история на дипломацията. В такива случаи тези знания ми бяха от полза.
Премълчавани истини
- Водите предаването „Премълчани истини" по телевизия „Евроком". Много премълчани истини ли има през годините на нашия преход? Не беше ли казано всичко вече?
- Вече пета година в това предаване се показва онова, което големите телевизии не смеят. В миналия парламент в предпоследния работен ден се гласува престъпният закон за концесиите. Близо месец аз предупреждавах от екрана, че парламентарните групи са се споразумели и ще го приемат. Говоря за всички. На второ четене цялата опозицията се покри, никой не излезе да каже за какъв престъпен акт става реч. Вместо концесионерите да плащат на общините и държавата, законът позволяваше държавата да плаща на концесионерите за това, че ползват нейните ресурси. Чест прави на новия президент, че с вето спря този престъпен закон. Но да видим дали новият парламент няма да го приеме отново.
- Това е наистина премълчана истина...
- Ще ви дам един куриозен пример от дейността на 40-тото Народно събрание: През 2008 г. се прие друг един криминален закон - за възобновяемите източници. В него залегна клауза, че българската държава ще изкупува в срок от 25 години на цени около 70 ст. киловат електричество от т.нар. слънчеви централи, а АЕЦ „Козлодуй" продаваше за 4 ст. за киловат. Тогава бях член на енергийната комисия на НС и поисках прегласуване. Предупредих, че този закон ще позволи българските граждани да плащат милиарди левове на шепа тарикати и свързани с тях политици. В резултат само четирима души гласувахме против. Другите подкрепиха закона. И същият този Иван Иванов, който сега е председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, тогава гласува българските потребители да бъдат ощетявани с десетки милиарди левове. А сега го чувам да се жалва, че тогава българският парламент бил приел такъв един вреден закон. Срамота!!!
- Реално ли е според вас сегашното искане цената на газа да се увеличи с 40 процента?
- Не. Разбира се, че не. Данните показват, че когато цената на газа през 2013 г. е била 630 лева за 1000 куб. м, сме плащали 79 лева за мегават топлоенергия. През 2017 г. цената на газа е два пъти по-ниска - 363 лева за 1000 куб. м, а искат да плащаме пак по 79 лева за мегават. Това се нарича грабеж. Явно споменатата комисия обслужва интересите на определени фирми. Да вземем друг пример: „Софийска вода" купува един кубик за 2-3 стотинки, а иска да го продава за два лева. Водата идва по гравитачен път, не се ползват помпи и електрическа енергия. Така че става въпрос за чист грабеж. Има обаче една особеност в закона за ВиК услугите. Той позволява водните дружества да начисляват в сметките за вода всички загуби, като не е посочен някакъв праг. Има райони в България, където загубите са 80-85 процента. Това означава, че реално хората употребяват 25 процента, а 85 на сто от сметките им са за загубите на същите дружества. Хората плащат за немарливостта или престъпната политика на ВиК дружествата. Навремето предложих закон загубите да се ограничат до двадесет процента, но парламентът го отхвърли. И никой през последните 10 години не се сети за този закон, което говори, че партийните централи са зависими от тези монополисти.
- В предаването си имате рубрика: „Тъмната страна на политиката". Коя от двете страни е по-голяма?
- За съжаление тъмната и от нас зависи докога ще остане така. Ние избираме политиците. Но мисля, че хората вече започват да се усещат. Време е да се вглеждат в делата им, а не да слушат техните обещания.
- Ако пак станете депутат, какво първи бихте предложили?
- Ще внеса закон за премахване на доплащането в болниците. Това е геноцид. Превърнаха здравето в стока, а болниците в търговски дружества. Тези, които го направиха, трябва да понесат наказателна отговорност. Особено важен е и законът за преизчисляване на пенсиите. Пенсионната реформа създаде принудителни частни фондове, които са събрали близо 11 милиарда лева. В момента те осигуряват десетки хиляди лева месечни заплати на управителите си, а парите в тези фондове намаляват. Тези пари могат да се използват за вдигане на пенсиите. Трябва да се направи и проверка на имуществото на политиците и магистратите. Ако не могат да докажат доходите - конфискация. Има вече много случаи в Европа и САЩ, когато сенатори и министри търкат наровете на затворите. Защо в България не е така?
Автор: Исак Гозес, в. "Шоу"