- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проф. Милена Кирова представя „Българска литература от Освобождението до Първата световна война", част I
12 Октомври 2016 | 13:54
/КРОСС/Проф. Милена Кирова представя „Българска литература от Освобождението до Първата световна война", част I, на 20 октомври от 19:00 ч. в литературен клуб „Перото" - НДК.
В събитието ще участват също доц. Бойко Пенчев и доц. Морис Фадел от Нов български университет, които ще дискутират теми, свързани с книгата и съвременното преподаване по литература. Гост на събитието ще бъде и Албена Руневска, уважаван педагог.
Книгата на проф. Кирова обхваща университетски курс лекции, но има за цел да въведе широк кръг читатели в историята и проблематиката на българската литература. Авторката извежда на преден план някои забравени произведения и поставя във фокус нови оценки на вече познати творби със съзнанието, че това, което наричаме литературна история, не съвпада с реалността на ситуацията, в която се е случила българската литература от Освобождението до Първата световна война. Част 1 се отнася за периода от Освобождението до първите години на 20 век, или до появата на ранния модернизъм. Цялостно са представени автори като Захари Стоянов, Иван Вазов, Алеко Константинов, Стоян Михайловски.
Проф. дфн Милена Кирова преподава история на българската литература от Освобождението до Първата световна война и антропология на библейския свят в СУ „Св. Климент Охридски". Ръководи катедрата по българска литература. Автор е на 15 книги, сред които са монографиите „Сънят на Медуза. Към психоанализа на българската литература", „Йордан Йовков. Митове и митология", „Проблематичният реализъм" и „Библейската жена. Механизми на конструиране, политики на изобразяване в Стария Завет", „Литературният канон. Предизвикателства". Носителка е на много награди, в т.ч. Националната награда за литературна критика на името на Иван Радославов и Иван Мешеков (2011), Националната награда за хуманитаристика „Хр. Г. Данов" за 2011 и за 2006 г., наградата за литературна история и критика на СУ (2003), наградата за постижения в областта на литературната история на ВТУ (2002) и др.