- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Има „много голяма пропаст“ в преговорите между Лондон и Брюксел, смятат в ЕС
25 Август 2017 | 19:30
/КРОСС/ Великобритания и Европейският съюз са на прекалено далечни позиции по някои от основните въпроси в преговорите помежду си, смятат представители на ЕС. Техните изказвания идват само дни преди началото на новия кръг от преговори за Брекзит.
Двете страни трябва да започнат третия кръг преговори следващата седмица, но все още не е ясно дали това ще е в понеделник или вторник.
Според представителите на съюза е необходимо да се постигне прогрес в три ключови области - правата на европейските граждани, границата със северна Ирландия и сметката за излизането на Лондон от общността, преди да се започнат преговорите за условията на новите търговски отношения между страните.
„Ако погледнете къде сме сега и къде трябва да бъдем... то пропастта е много голяма. Малко вероятно е да постигнем големи стъпки към затварянето на тази пропаст" следващата седмица, заяви представител на ЕС, поискал анонимност. Той също така посочи, че „не липсата на време ни спира от напредване, досега това е така заради липсата на същина".
През последните няколко седмици от Лондон публикуваха няколко документа с предложенията на кралството за нови взаимоотношения с ЕС по отделни теми, но те изглежда не можаха да събудят интереса на Брюксел.
По отношение на бъдещето на северна Ирландия и границата й с република Ирландия Лондон смята, че предварителното сключване на търговско споразумение ще помогне за решаването на въпроса.
„Смятаме, че мирният процес не трябва да се превръща в разменна монета тези преговори", каза представителят на ЕС и призова Лондон да преосмисли това колко голямо влияние ще има Брекзит върху икономиката и обществеността в Ирландия.
Що се отнася до въпроса с юрисдикцията на Европейския съд в друг свой документ Великобритания посочва, че би могло да се помисли за известно индиректно влияние на съда, което е промяна от предишната й по-строга позиция, която изключваше каквато и да е било намеса върху британското законодателство.
По думите на европейския представител, пожелал анонимност, това обаче няма да е достатъчно. Според него правата на трите милиона европейски граждани във Великобритания и единият милион британци в ЕС идват от европейското законодателство и по тази причина са в юрисдикцията на Европейския съд.